Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozuzlení kauzy falešného Peroutky. Kleslová naletěla vtipu novináře

Radmila Kleslová, starostka Prahy 10, očichává údajné zvláštnímu vydání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radmila Kleslová, starostka Prahy 10, očichává údajné zvláštnímu vydání... | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Kauza zázračně objeveného Peroutkova článku má své rozuzlení. Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO), jež se pochlubila „nalezením“ sporného textu v Čapkově vile, zjevně naletěla vtipu literárního kritika, který do Čapkovy vily nastrčil falzum časopisu Přítomnost z roku 1938.

Měla to být legrace, místo toho se však žert, jenž měl pobavit jen úzký okruh návštěvníků Čapkovy vily, dostal až k široké veřejnosti. Starostka Prahy 10 si totiž nevšimla několika zásadních nedostatků, které falzum už na první pohled mělo. Na sociální síti tak zveřejnila fotografii „zvláštního vydání“ časopisu Přítomnost z roku 1938. 

„Peroutkův dopis je na světě! Našli jsme jej s kolegy v Čapkově vile, kterou Radnice Prahy 10 vloni odkoupila,“ oznámila Kleslová. Jenže papír, který si vyfotila a jež před fotografy i důkladně očichávala, je podvrh. 

Radmila Kleslová s údajným článkem Ferdinanda Peroutky.
„Peroutkův dopis je na světě! Našli jsme jej s kolegy v Čapkově vile, kterou...

Zástupce šéfredaktora časopisu Týden Petr Kolář už odpoledne na sociálních sítích naznačil, že autorem podvrhu je Jaromír Slomek, šéfkorektor zmíněného týdeníku. Detaily však odmítl prozradit. „To nemůžu, to musí sám velký konspirátor. Srdečně jsem mu gratuloval a on říkal, že o zákulisí třeba napíše něco na web,“ uvedl Kolář.

Samotný Slomek, jenž je proslulý svými žerty, se oficiálně k podvrhu nechtěl vyjadřovat vůbec. Chystá prý článek, v němž svoji žertovnou mystifikaci vysvětlí.

„To měl být žert pro Peňáse (Jiří Peňás je vedoucím kulturní rubriky Lidových novin. pozn. red.), ten ale do vily vůbec nedorazil. Váhal jsem, ale pak jsem to tam přece jen položil. Je tam záměrně několik prvků svědčících o tom, že jde o legraci,“ napsal později Slomek redaktorovi Lidových novin. 

Samotný Jiří Peňás svou reakci zveřejnil na facebooku. „Jaromír Slomek jest génius komplotu. vetřel se do Č-ovy vily s podvrženým útržkem, vložil ho do klasikova spodního prádla a čekal, až toxická nálož exploduje.. tak ďábelsky vtipný je jen bohemista z děčína, nezdolatelný hledač chybných přechodníků a špatných paginací. Bravo jaromíre, Hanko a Lindo naší doby!“

Kleslová, která se se svým „objevem“ pochlubila na sociální síti, se k věci pro server Lidovky.cz nevyjádřila. Telefon nezvedala, na sms zprávu nereagovala. Svým úlovkem se pochlubila na facebokovém profilu radnice Prahy 10, kde je věta, „Peroutkův článek je konečně na světě, vzkazuje světu s nadsázkou naše paní starostka.“ První verze ale zněla poněkud odlišně, chybělo totiž spojení „s nadsázkou“.

Vedle překlepu v podpisu, chybějící rubové strany a odlišného písma na stránce falzum prozrazuje také to, že Čapkův text publikovaný nad „nalezeným“ Peroutkovým článkem vyšel o rok dříve v Lidových novinách. „K. Čapek vydal článek o rok dříve, tedy 28.10. 1937 v LN. V podvrhu je jen vynecháno (“dovršujících“) několik slov a některé pozměněny (devatenáct na dvacet),“ upozornil Daniel Morávek, zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz.

Kromě toho pracovník Národní knihovny serveru Lidovky.cz potvrdil, že žádné zvláštní vydání v roce 1938 nevyšlo.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Největší centrum v Česku očkuje jen zhruba na 20 procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Největší centrum v Česku očkuje jen zhruba na 20 procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Největší centrum v Česku očkuje jen zhruba na 20 procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...