Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Našla jsem Peroutkův článek, tvrdí starostka Kleslová. Národní knihovna: Je to podvrh

Česko

  14:55
PRAHA - Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová „objevila“ při vyklízení vily Karla Čapka Peroutkův článek Hitler je gentleman. Na sociální síti zveřejnila fotografii titulní strany zvláštního vydání časopisu Přítomnost z roku 1938. Podle řady nesrovnalostí se s největší pravděpodobností jedná o falsum.

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová čichá k papíru. Fotoreportér foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Jiří Ovčáček hledal ten text 150 dní, avšak marně. Článek s názvem Hitler je gentleman se prý nyní podařilo najít starostce Prahy 10 Radmile Kleslové.

„Peroutkův dopis je na světě! Našli jsme jej s kolegy v Čapkově vile, kterou Radnice Prahy 10 vloni odkoupila,“ oznámila Kleslová na sociální síti. K příspěvku pak přiložila fotografii textu s názvem Hitler je gentleman, pod kterým je podepsaný „Ferdinad Peroutka“.

Hezká letní snaha, říká Ovčáček

Ihned po zveřejnění se ale objevily pochyby, zdali je článek vůbec pravý. Kromě chyby ve jméně autora (Ferdinad místo Ferdinand) upozorňují lidé například na odlišné písmo, nespisovnou češtinu či to, že v místě roztržení je papír bílý.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Sám mluvčí Ovčáček nález okomentoval následovně: „Hezká letní snaha radnice Prahy 10 - objevitelky. Ale dvakrát měř a jednou řež: 28. 10. 1938 byl z nařízení druhorepublikové vlády pracovní den. Žádné zvláštní vydání by cenzura nedovolila. A navíc - na místě utržení části stránky se skví zcela nový, bílý papír,“ uvedl mluvčí Hradu.

Pravost článku navíc vylučuje přímo Národní knihovna. „Zvláštní vydání, pokud jde skutečně o rok 1938, nevyšlo. Máme tu vše v online v databázi a nic nevidím. Máme tu naskenováné číslo z 26. října, předtím 19. října a dále až 2. listopadu. Příloha je potom z 25. května toho roku,“ uvedl pro server Lidovky.cz pracovník Národní knihovny Jan Broum.

A objev si na vlastní oči prohlédli i redaktoři LN. „Stránka vypadá na první pohled zažloutle, nicméně fotka T. G. Masaryka není vyšisovaná a je cítit čerstvým tiskem,“ popsal redaktor LN. A to není vše. Na rubové straně „zvláštního vydání“ není nic. Jen prázdná stránka.

Radmila Kleslová, starostka Prahy 10, očichává údajné zvláštnímu vydání...
Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová drží zfalšovaný článek Ferdinanda Peroutky.

Vedení radnice nyní nechá nález zkontrolovat odborníky, Kleslová nicméně už v rozhovoru s LN nevyloučila, že někdo mohl papír do Čapkova domu podstrčit.  

Pátrání po Peroutkovi

Spor o Ferdinanda Peroutku začal v lednu po projevu prezidenta Miloše Zemana na pražském fóru k holokaustu. Při své řeči zmínil, že Peroutka morálně selhal, to když začal obdivovat vůdce Adolfa Hitlera. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy.

Projev prezidenta Miloše Zemana k výročí osvobození Osvětimi

Proti výroku se ohradila řada odborníků včetně Společnosti Ferdinanda Peroutky. Jeho vnučka dokonce na Českou republiku podala žalobu. Po vlně kritiky dostal hradní mluvčí Jiří Ovčáček za úkol článek najít. Začátkem května Zeman uvedl, že tomu, kdo text najde, dá odměnu 100 tisíc korun.

„Moje žena tím nebude příliš nadšena, protože je to drobné ohrožení rodinného rozpočtu, ale je důležité, aby se našel, protože jsem ten článek na vlastní oči četl,“ řekl Zeman při nedávné návštěvě Vysočiny (více čtěte ZDE).

Co je podezřelého na „Peroutkově“ článku Hitler je gentleman?

Pátrání po Peroutkově textu

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!