Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

I Putinovi se občas hodí ukázat vlídnost

Česko

Rusista a literární historik Karel Štindl (72) byl v letech 1993–2000 velvyslancem v Polsku, poté na Ukrajině.

K úvahám o vlivu neštěstí na polsko-ruské vztahy je skeptický: „To si někdo opravdu myslí, že Rus se nedovede při neštěstí slušně chovat?“

* LN Kdy jste poprvé slyšel o zločinu v Katyni? A co jste si o něm myslel před rokem 1989?

Dozvěděl jsem se o něm od spolužáků ve škole v Trutnově někdy v první půli 50. let. Ti to věděli z domova od rodičů a ti nejspíš ze západních vysílaček. Z druhé půle 50. let si pamatuji jednu dvě důvěrné diskuse o Katyni v pokoji na koleji. V obou případech se o Katyni již mluvilo jako o ruském zločinu. Zato se nepamatuji, že bychom se o Katyni vůbec něco učili ve škole i později na univerzitě.

* LN Jak dnes Katyň podle vašeho názoru vnímají Rusové. Mámna mysli, jestli politické vedení země může mít pocit „vždyť už jsme se za to několikrát omluvili, tak co by ještě kdo chtěl“.

Myslím, že medializace účasti Vladimira Putina s Donaldem Tuskem na tryzně v katyňském lese, Putinovo vystoupení přímo v Katyni a jeho kajícná modlitba na kolenou, to vše bylo veliké překvapení především pro Rusy. Putin na kolenou mnohé asi příjemně překvapil i na Západě, z Ruska jsme zvyklí spíše na všelijaké sprosťárny. Ale nemělo by se to přehánět. Bylo to jistě sympatické, ale jen gesto. Co se uznání ruské viny týče, předpokládám, že jak většina ruské společnosti, tak politických činitelů ji neuznává nebo si myslí to, co říkáte v otázce: Omluv již bylo dost.

* LN Rusové zásadně neodškodňují zahraniční oběti své vojenské politiky. Nebo víte o nějakých případech, kdy udělali finanční gesto vůči zahraničním obětem komunismu?

Nevím o žádném takovém odškodnění. Ale nesleduji Rusko tak podrobně, možná něco přehlížím.

* LN Vyšetřují se v Rusku zločiny komunismu, nebo byly všechny shledány promlčenými?

Pokud vím, tak v trestněprávním smyslu jenom v případě konkrétního podnětu – a těch není moc. Zkoumá je řádka historiků a publicistů, věnují se jim některé občanské iniciativy. A zdá se mi, že to je v současném Rusku čím dál těžší.

* LN Anne Applebaumová uvažovala minulý týden v magazínu Slate, co asi Putina vedlo k omluvě v Katyni, v ruské politické elitě je podle ní spíš rozšířené „popíračství Katyně“. Uvažuje, jestli už Putina staré spory unavují, jestli chce výměnou za slova získat od Poláků nějaké obchodní výhody, nebo opravdu věří, že bez urovnání minulosti se s modernizací Ruska nepohne. Co myslíte vy?

Paní Applebaumová má asi pravdu s převahou popíračství. Co se příčiny Putinova postoje a slov o Katyni týče, hodí se mu občas ukázat vlídnou tvář, jistě za to něco očekává, a jak vidíme, tak i dostává. Nedlouho před tím se předvedl do půl těla s flintou v jakési džungli, to zase měl být nějaký vzkaz nám.

* LN Co říkáte na Wajdovu Katyń?

Je to hodně působivé přiblížení strašlivé tragédie obětí katyňské masové vraždy.

* LN Po neštěstí ve Smolensku mluví ministr zahraničí Sikorski o emocionálním průlomu ve vztazích s Ruskem, Norman Davies o proměně polsko-ruských vztahů. Co vás napadlo nad neštěstím ve Smolensku?

Mně je hlavně hrozně líto všech těch mrtvých. V Polsku jsem skoro šest let pracoval a mezi mrtvými je několik mých bývalých polských kolegů a přátel. Ta patetická slova o proměně vztahů atd. mi ale připadají jednak přehnaná a jednak trochu nepatřičná; to si snad někdo opravdu myslí, že Rus se nedovede při neštěstí slušně chovat?

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...