Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I za prohibice pila třetina Čechů tvrdý alkohol

Česko

  12:18
PRAHA - Tvrdý alkohol pila v době částečné prohibice více než pětina Češek a Čechů, jen necelá třetina pravidelných pijáků se ze strachu z otravy metanolem pití vzdala. Zjistil to společný průzkum Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti a agentury SCaC.
Žena s alkoholem (ilustrační foto)

Žena s alkoholem (ilustrační foto) foto: ČTK

Průzkum se konal od září do listopadu a z celkem 2134 účastníků odpovídalo na doplňující otázky ohledně alkoholu 1660.

"Částečná prohibice neodradila od konzumace tvrdého alkoholu více než dvě třetiny jeho pravidelných uživatelů," uvádí zpráva. V rámci celé populace pilo tvrdý alkohol v době prohibice době 21 procent, z nich polovina jednou týdně a častěji. Z pravidelných pijáků tvrdého alkoholu ho pilo i s rizikem otravy metanolem 68 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Metanolová aféra vypukla na začátku září. Vyžádala si 38 mrtvých a další desítky lidí měly po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy.

Zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září, zmírnilo ho po necelých dvou týdnech, když vláda umožnila prodávat a konzumovat lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 a letos vyrobený alkohol s prokázaným původem lihu.

Podle aktuálního prozkumu nejčastěji pili lidé v době metanolové aféry ovocné destiláty typu slivovice a meruňkovice, bylo to 47 procent těch, kteří pili v posledním měsíci, 29 procent pilo likéry typu fernet a becherovka, 23,7 procenta pilo vodku a 22,7 procenta tuzemák.

Za prohibice se pilo z domácích zásob

Před prohibicí získávali Češi tvrdý alkohol nejčastěji v supermarketech, 46,4 procenta, dále v barech, restauracích a hospodách 40,4 procenta a v pěstitelských pálenicích 15,8 procenta. Jako zdroj alkoholu uvedlo stánky, kiosky a tržnice jen 3,9 procenta lidí, benzinové pumpy, večerky nebo internet dvě procenta a méně.

V době prohibice pocházel tvrdý alkohol většinou z domácích zásob, 53 procent, nebo od příbuzných, 23 procent. Z výsledků průzkumu se dá vyvodit, že domácí zásoby tvrdého alkoholu má velká část jeho pijáků, což představuje významné riziko. Podle policie je totiž v ČR stále ještě zhruba 5000 litrů nezajištěného metylalkoholu.

Průzkum zjistil mimo jiné i to, že s užíváním alkoholu má problém 8,3 procenta dotázaných. V přepočtu na počet obyvatel to je přes 600.000 dospělých, kteří jsou v riziku závislosti a problémů kvůli pití alkoholu.

"I tato sonda ukazuje, že užívání alkoholu je v ČR masový problém a že problémy, které pravidelně řešíme u nelegálních drog, jako je černý trh, kontaminace drog a drogová úmrtí, se možná s ještě větší intenzitou vyskytují u alkoholu," shrnul výsledky průzkumu národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat