Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Íčko“ Langra potápí Krakatice

Česko

V ohrožení – Místo Ivana Langra v čele olomoucké kandidátky občanských demokratů není jisté

PROFIL

Kdysi býval Ivan Langer korunní princ ODS. Nyní ho dusí odposlechy, podle kterých nepřímo lobboval pro „kmotra“ Mrázka.

PRAHA Nebýt úniku odposlechů, nebyl by Ivan Langer nazýván „Íčkem“ a ODS dnes možná mohla vypadat jinak. Policejní odposlechy ze spisu Krakatice jsou ale na světě a informace, že Langer pomáhal lidem z okolí mafiánského bosse Františka Mrázka, nenapravitelně poškodila jednomu z nejvýraznějších politiků kariéru.

Ruku ze „záhrobí“ ostatně Langrovi minulý týden podal i odcházející šéf ODS Mirek Topolánek „Je řada lidí a řada afér, které jako by překryla ta moje, ale v momentě, kdybych odešel, tak po třech dnech se znovu otevřou kauzy jako Opencard nebo případně Krakatice a další, a v tomto smyslu můj odchod nic neřeší,“ řekl Topolánek na adresu Langra a pražského primátora Pavla Béma Právu.

Kontroverzní pověst měl Langer již dříve, nejtvrdší úder ale jeho pověst dostala předloni v září, když MF DNES zveřejnila odposlechy mezi ním a stavebním magnátem Luďkem Sekyrou z roku 2000. Sekyra přitom paralelně čile komunikoval s Mrázkem a probíral s ním plány na převzetí stavební skupiny IPS. Úkol to byl těžký, protože protivníkem byl švédský gigant Skanska a na nákup akcií bylo zároveň nutné získat od IPB úvěr ve výši 1,5 miliardy korun.

Umést cestičky k hladkému nákupu měli Mrázkovi se Sekyrou spřátelení politikové. Jedním z nich byl právě Langer, kterému přezdívali „Íčko“. Langer od začátku aféry tvrdí, že jednal pouze se Sekyrou, kterému prý chtěl coby českému podnikateli pomoci, a o jeho úzkých kontaktech s Mrázkem neměl ani tušení. „Byl to pro mě šok,“ komentoval před časem skutečnost, že za nitky tahal právě mocný boss podsvětí.

V tom mu policie dává víceméně za pravdu, když podle jejích zjištění Langer opravdu nikdy s Mrázkem přímo nejednal ani si s ním netelefonoval. Do Sekyrova a Mrázkova byznysu ovšem Langer hluboko zabředl. Odposlechy to dokazují. Sekyra: „Ty tlaky Skansky jsou obrovský. Nedalo by se s tím něco dělat?“ Langer: „Chtělo by to získat čas... Slibuji, že budu honit toho náměstka od (bývalého ministra financí) Mertlíka.“

Langrovy pomoci si Mrázek vážil a někdy odposlechy vypadají dokonce tak, že spolu se Sekyrou chtěli, aby se politik raději tolik neexponoval. Sekyra: „Volal mi Íčko, ale řekl jsem mu, ať teď nic nedělá, že je teď třeba zleva (lobbing přes ČSSD).“ Mrázek: „On udělá opravdu hodně, ale teď to chce klid.“

Langer spojování své osoby s Mrázkem odmítá, soud dal ale před 14 dny za pravdu novinářům, když odmítl jeho žalobu na MF DNES. Bývalý policista Karel Tichý, který léta plnil Krakatici informacemi, navíc před týdnem na utajeném jednání poslaneckého bezpečnostního výboru údajně prohlásil, že Langer si měl být při své inteligenci Mrázkova vlivu vědom. Naštěstí pro Langra ale tehdy vše upozadilo jednání grémia ODS o Topolánkovi. I tak je po odchodu šéfa ODS pro socialisty hlavním terčem. Pán „hlasovacích mašin“ Za éry Václav Klause býval Langer dlouho označován za „korunního prince“ ODS. S Klausem se ale rozhádal. Ani jeho kritika mu ale na kongresu ve Františkových Lázních do čela ODS nepomohla. Klause vystřídal Topolánek, a byť byli Langer a „jeho“ Olomoucký kraj původně součástí bloku, který Topolánka prosadil do čela ODS, nedosáhl ani na funkci místopředsedy. Langer totiž udělal chybu. Namísto toho, aby jeho lidé volili mezi místopředsedy nejen jej, ale i středočeského Petra Bendla, chtěl Langer v jednom kole výsledek „urvat“. Když Bendlovi lidé zjistili, že Langer porušil dohodu a jeho lidé píší na lístky pouze jeho jméno, začali dělat to samé v opačném gardu a Langer pak z vedení ODS na dva roky vypadl.

Z chyby se ale poučil. Celé dva roky důsledně objížděl regiony a dělal si v nich kontakty. Od té doby se bez něj žádná „hlasovací mašina“ neobešla a postupem času je utvářel právě on. Snad nejmarkantnější to bylo na kongresu v roce 2008, kdy se právě díky Langrovi Topolánek odrazil ode dna a nakonec porazil svého vyzyvatele Pavla Béma.

Za deset dní má podle informací LN výkonná rada ODS jednat i o vyškrtnutí Langra z čela olomoucké kandidátky. Jestli se ve straně sice respektovaný, ale také obávaný a nepříliš populární Langer dokáže zachránit, je otázkou.

***

Informace, že se nepřímo zapletl s mafiánským bossem Mrázkem, Langrovi nenapravitelně poškodila kariéru

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...