Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

InBev v Belgii kvůli blokádě nevaří pivo

Česko

LEUVEN Největší světový výrobce piva Anheuser-Busch InBev musel včera přerušit veškerou produkci piva v Belgii, která je jeho domácím trhem. Jeho tři pivovary v zemi už dva týdny blokují odboráři. Snaží se tak odvrátit přijetí plánu propouštění.

Zaměstnanci začali před 14 dny blokovat pivovary v Leuvenu a Lutychu a týden blokují pivovar Hoegaarden. AB InBev má v plánu v rámci snížení počtu pracovních sil v Evropě o deset procent propustit 263 ze 2700 belgických zaměstnanců. Dvě kola jednání již skončila bezvýsledně. Včera se odehrálo třetí kolo, jeho výsledky však zatím nejsou známé.

Mluvčí společnosti Karin Coecková uvedla, že zdi z pivních bas vztyčené před branami pivovarů brání dodávkám surovin, lahví a dalšího obalového materiálu i odvozu vyrobeného piva. Pivní tanky v pivovarech jsou přitom již zcela plné. Zaměstnanci pivovarů proto museli dostat dočasné volno, dodala mluvčí.

Divize InBev Belgium se značkami Stella Artois, Jupiler, Leffe nebo Hoegaarden má na belgickém trhu s pivem podíl 57 procent. Belgické supermarkety již začínají upozorňovat, že jim pivo od InBev dochází a že je budou muset nahradit konkurenčními značkami.

Firma uvedla, že již uskutečňování plánu restrukturalizace pozastavila a že propouštění se zmírní díky 150 předčasným odchodům do důchodu a vytvoření 70 nových míst. Odbory trvají na tom, aby společnost plán zcela stáhla.

AB InBev začátkem měsíce upozornil, že kvůli poklesu poptávky hodlá zrušit deset procent z osmi tisíc pracovních míst v západní Evropě. Firma již loni prodala českou skupinu Pivovary Staropramen a další aktivity ve východní Evropě firmě CVC Capital Partners za 2,2 miliardy dolarů (zhruba 40 miliard korun).

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!