BRASÍLIA Posádka letadla nafilmovala na brazilsko-peruánské hranici domorodý kmen, který žije bez jakéhokoli kontaktu s moderní civilizací. Podle zpravodajského serveru BBC News nechala vláda domorodce zachytit, aby dokázala existenci izolovaného společenství a aby je mohla lépe ochránit. Snímky jsou pořízeny z letadla a zachycují červeně pomalované lidi s luky a šípy v rukou a střechy jejich příbytků.
V Peru a Brazílii žije víc než polovina ze stovky kmenů z celého světa, které neudržují kontakt s civilizací, tvrdí skupina Survival International, která podporuje a snaží se chránit domorodá společenství na celém světě.
„Nebudou-li území těchto lidí chráněna, kmeny zaniknou,“ řekl Stephen Corry, ředitel skupiny Survival International. „Mnoho z nich je ohroženo nelegální těžbou dřeva,“ dodal.
Fotografie nově objeveného kmenu byly pořízeny z letadla během opakovaného přeletu nad oblastí, indiáni k letadlu zvedají hlavy a míří šípy do kamer.
Na fotografiích je vidět hustá vegetace a šest příbytků. „Ačkoli neznáme ani jméno nově objeveného kmene, dá se ze snímku leccos vyvodit,“ píše zpravodajský server BBC News. Červeně pomalovaní, zdravě vypadající a silní jsou podle britského serveru muži-bojovníci a černě pomalovanou postavu považují za ženu.
„Přeletěli jsme nad nimi několikrát, protože jsme chtěli dokázat, že existují, že tam žijí a mají tam své příbytky,“ přednesl prohlášení skupiny Survival International Jose Carlos Meirelles, zástupce brazilského ministerstva pro záležitosti indiánů.
„Bylo to nezbytné, protože o existenci těchto kmenů někteří lidé stále pochybují,“ dodal. Podle jeho slov je ohrožení těchto kmenů a jejich země „obrovským zločinem proti přírodním národům“ a „svědčí to o tom, jak my ,civilizovaní‘ zacházíme se světem“.
Zabít je může i rýma Skupina Survival International v této souvislosti informovala, že jen na území Brazílie je potvrzen výskyt více než 20 domorodých kmenů. Jak ale poznamenává, vzhledem k rozloze Amazonie může na brazilské části pralesa žít až 40 různých skupin indiánů.
Kmeny indiánů žijících v Jižní Americe nejsou ohroženy jen nelegální těžbou dřeva, ale i různými nemocemi, kterým domorodci snadno podlehnou, protože vůči nim nejsou odolní. Smrtelné pro ně mohou být nejen zarděnky, ale i obyčejná rýma.