Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Indická „socha Svobody“

Česko

Poblíž města Mumbaí má být vztyčena socha, která bude konkurovat americké verzi

MUMBAÍ V blízkosti indického města Mumbaí (dříve také Bombaj) bude vztyčena socha, která svou výškou překoná newyorskou sochu Svobody. Podle britského zpravodajského serveru BBC News, o tom rozhodla vláda indického státu Maháráštra.

U pobřeží má vzniknout umělý ostrov, který poslouží jako základna pro stavbu 94metrového zpodobnění Šivadži, indického krále a válečníka ze 17. století. Král Šivadži je hinduisty v západoindickém svazovém státě Maháráštra, jehož je Mumbaí hlavním městem, považován za hrdinu boje s muslimskou Mughalskou říší a britskými vojsky.

Vysoké náklady na velkolepý projekt ale vzbuzují kritiku, uvedla agentura Reuters. Na ostrově vznikne vedle sochy i knihovna, muzeum a amfiteátr. Stavební náklady ve výši nejméně 25 milionů dolarů (asi 400 milionů korun) by se však podle kritiků měly použít na řešení mnohem důležitějších a naléhavějších problémů, které trápí kvetoucí ekonomické centrum Indie se sedmnácti miliony obyvatel. Mezi nejpalčivější problémy patří vedle stoupajících cen potravin i potíže s dodávkami pitné vody, elektrické energie a v neposlední řadě i rostoucí počet sebevražd v řadách zemědělců. Podle hlavního ministra indického státu Maháráštra Vilasraa Dešmukha se z bronzové sochy stane důležitý turistický magnet, jehož součástí bude i světelná a zvuková show, která patřičně zdůrazní význam krále. „Plánovali jsme stavbu sochy více než tři roky a zvažovali různá umístění. Zvolená lokalita na pobřeží Arabského moře se nám však zdála nejlepší,“ dodal.

„Každé velké a vlivné město má svoji dominantu. A my nezastíráme, že Socha svobody pro nás byla inspirací,“ řekl agentuře Reuters Thanksy Thekkekara, premiér svazového státu Maháráštra.

Budoucí dominantu Mumbaí by měl vytvořit sochař, který se na zpodobňování krále Šivadži specializuje. Hrdina Šivadži vládl v letech 1674 až 1680. Vítězství nad mughalskou armádou z něj již za jeho života učinilo legendu a po své smrti začal být hinduisty uctíván jako božstvo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!