Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Indie posílá sondu na Měsíc

Česko

Hlavním cílem je pátrání po heliu 3, nadějném zdroji energie

DILLÍ Indie se stává uznávanou kosmickou velmocí. Jako šestá v pořadí, po Spojených státech, Rusku, Evropské unii, Číně a Japonsku, vysílá svou první sondu k Měsíci. Družice s názvem Čandrájan-1, což ve starém sanskrtu znamená „měsíční plavidlo“, by měla kolem luny kroužit dva roky.

Stejně jako v případě kosmických závodů mezi bývalým SSSR a USA jde i tentokrát o prestiž. „Poprvé letíme k Měsíci. Číně se to podařilo před námi, ale nyní se ji pokusíme dostihnout, překonat onu propast, která mezi námi zeje,“ uvedl Madhavan Nair, šéf Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO)“. Projekt Čandrájan-1 vyšel Indii na 79 milionů dolarů, což je podstatně méně, než do vypuštění svých sond investovaly Čína a Japonsko.

Indická kosmická mise nemá být pouze demonstrací národní hrdosti, má mít i cenný vědecký přínos. Hlavním cílem je pátrání po heliu 3, izotopu, který je na naší planetě velmi vzácný a který by po zvládnutí jaderné fúze mohl být důležitým zdrojem energie. Předpokládá se, že na Měsíci je až desettisíckrát více helia 3 než na Zemi. Řada expertů pokládá jeho těžbu na Měsíci a dopravu na Zemi za ekonomicky efektivní dokonce i při současných nákladech. Ty by v budoucnu měly podstatně klesnout.

Raketa se satelitem o hmotnosti 1400 kilogramů odstartuje z indického kosmického střediska Šríharikota u pobřeží státu Ándhrapradéš. Termín byl stanoven na dnešek 6.20 místního času (2.50 SELČ). Na oběžnou dráhu Měsíce by měl vstoupit po 16 hodinách letu. Původně mělo měsíční plavidlo ke svému cíli vyrazit již letos v dubnu, start byl však kvůli technickým problémům odložen.

K odběru měsíčního prachu poslouží sonda, která se oddělí od satelitu a přistane na povrchu Měsíce. Indická vlajka sice na Měsíci vztyčena nebude, bude ale symbolicky namalována na zmíněné sondě, napsala agentura AFP.

Cílem mise je i hledání vzácných kovů a vody. Budou se také testovat systémy pro budoucí přistání nepilotované mise na Měsíci, jež Indie plánuje na rok 2011. Do roku 2014 se Indie chystá vyslat do vesmíru svého prvního člověka, do roku 2020 by měl stanout první Ind na Měsíci.

Autor: