Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Inflace v EU je rekordní

Česko

Drahé potraviny a pohonné hmoty „vytáhly“ inflaci v EU na 3,8 procenta

BRUSEL/PRAHA Inflace v Evropské unii je na rekordní úrovni. V březnu vyšplhala až na 3,8 procenta. Od února tak vzrostla o 0,3 procenta. Za takto vysokou inflací stojí podle analytiků převážně vysoké ceny ropy. Ty zdražují ceny energií. Ropa se včera vyšplhala na další rekordní maximum, až ke 114 dolarům za barel.

Dalším faktorem, který inflaci zvyšuje, je potravinová krize, která sužuje svět a má velký vliv i na ceny potravin v EU.

Podle analytiků je zvyšující se inflace nejpalčivějším problémem evropské ekonomiky. Navíc odhady do budoucna nenaznačují pro tento rok zlepšení, a pokud nedojde k poklesu cen ropy, inflace se bude nadále zvyšovat.

Situace v zemích, kde již přijali společnou měnu euro, je podobná, i zde inflace vzrostla, a to na 3,6 procenta.

Evropská centrální banka plánovala snižování úrokových sazeb, aby oživila ekonomiku. To se nyní zdá zcela nemožné. „Evropská centrální banka nemá prostor ke snižování sazeb, pokud chce splnit předsevzetí snížit inflaci na dvě procenta,“ řekl LN Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Odborníci se shodují, že pro evropskou ekonomiku je velkým štěstím posilující euro, které brání vyššímu růstu cen v unii. V reakci na vysokou inflaci v eurozóně se euro vyšplhalo na rekord vůči dolaru. Dostalo se k dolaru na 1,5968, tedy na nejvyšší úroveň od svého zavedení v roce 1999.

V Česku se spotřebitelské ceny spíše snižovaly V České republice podle metodiky Evropského statistického úřadu inflace klesla od února o půl procenta na 7,1 procenta. „Česká inflace je specifická, u nás byly inflační faktory spíše administrativní - vyšší DPH, poplatky u lékařů a podobně. Ty by měly postupně odeznívat a inflace půjde dolů,“ řekl David Marek, analytik Patria Finance.

Podle analytika Michla by měla být inflace v Česku do konce roku poloviční, tedy okolo tří procent.

Na Slovensku byl růst spotřebitelských cen, podobně jako v EU, také vyšší než v únoru. Slovenská březnová inflace byla oproti únoru vyšší o dvě desetiny - 3,6 procenta.

Slovensko podle odhadů problémy s přijetím eura mít nebude. „Slovensko je vystaveno stejným inflačním faktorům jako eurozóna, nemělo by tedy mít problém,“ dodal Marek.

Graf

Vývoj inflace v EU (meziroční nárůst v procentech)

2007

duben 2,2 %

květen 2,1 %

červen 2,1 %

červenec 2,0 %

srpen 1,9 %

září 2,2 %

říjen 2,7 %

listopad 3,1 %

prosinec 3,2%

2008

leden 3,4%

únor 3,5%

březen 3,8 % duben

Nejvíce cenovou hladinu v EU zvýšily ceny paliv. K růstu cen dále přispělo mléko, sýry, vejce, chléb a pečivo. Země EU s nejnižší inflací Nizozemsko, Británie, Portugalsko Země EU s nejvyšší inflací Lotyšsko, Estonsko, Litva, Bulharsko

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...