Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Informační válka nad Kodaní

Česko

Únik „dánského návrhu“ ukázal na napětí, které kolem klimatického summitu OSN panuje

KODAŇ/PRAHA Jde o stupně Celsia, tuny emisí a především miliardy dolarů. A významu obří klimatické konference OSN odpovídají i prostředky, které se v boji o co nejpříznivější výsledek nasazují.

Ještě než summit konaný od pondělka v Kodani vůbec začal, objevil se „informační klacek“ v rukách klimatoskeptiků: e-maily britských vědců, které označili za důkaz zamlčování některých nepohodlných údajů. A včera z Kodaně přicházely zprávy o rozruchu, který tam vyvolal údajný návrh závěru summitu, který v úterý večer unikl do médií.

Zvláště chudší země si začaly stěžovat, že ty bohatší jednají „o nich bez nich“ a navíc připravují opatření, která budou výhodná pro ně samotné. „Žádnou nespravedlivou dohodu nepodepíšeme,“ horoval zástupce súdánské delegace Lumumba Di-Aping, která zároveň vede skupinu rozvíjejících se zemí (G77). „Nemůžeme souhlasit s dohodou, která odsuzuje 80 procent světové populace k dalšímu utrpení a nespravedlnosti,“ přisadil si. Dodal nicméně, že chudé země z jednání neodejdou.

Rozhořčení neskrývali ani další delegáti, i když v tomto případě šlo spíše o to, že se vůbec takový dokument dostal ven a mohl způsobit takový rozruch. Jak vyplývá z kopie inkriminovaného návrhu, vznikl už 27. listopadu a jeho obsah byl probíhajícími jednáními dávno odsunut do pozadí.

A jak připomněl britský deník The Guardian, ani jeho „únik“ nebyl nijak čerstvý. Dánský premiér Lars Lokke Rasmussen se od něj distancoval již 30. listopadu. Podle listu se nicméně Dánové zřejmě na přípravě tohoto dokumentu podíleli, a to nejspíš společně s USA a možná i dalšími zeměmi. „Je to bouře ve sklenici vody,“ citovala agentura AFP nejmenovaného evropského delegáta kodaňského summitu.

Spojené státy se nicméně včera pokoušely chudší země uklidnit oznámením, že nebudou šetřit na pomoci rozvojovému světu při odstraňování předpokládaných následků oteplování. Šéf americké delegace Todd Stern ale zároveň odmítl, aby se tomu říkalo „reparace“. Gore: Nejde o ukradené e-maily, jde o následky Další z informačních bitev - aféra s „ukradenými“ e-maily britských vědců - sice už pomalu doznívá, přesto zvláště nejhorlivějším bojovníkům proti globálnímu oteplování stále leží na srdci. „No, prostě vytrhli pár vět z kontextu. Šlo o soukromé e-maily, více než deset let staré, a oni se z toho pokusili udělat něco, co to prostě není,“ nechal se včera na CNN slyšet bývalý americký viceprezident Al Gore. Připustil nicméně, že kauza vědců z britské University of East Anglia může nějaký dopad mít - prý může lidi „oblbnout, že na tom něco je“.

Nelení ovšem ani ti, kteří varují před dopady klimatických změn. Právě během summitu zvěřejnila Světová meteorologická organizace (EMO) varovnou statistiku, podle níž byla poslední dekáda zřejmě vůbec nejteplejší v historii měření - tedy od roku 1850.

***

Dánský návrh

Devítistránkový dokument s třemi přílohami pochází z 27. listopadu a jeho zkrácený název zní „Kodaňská dohoda“.

Kromě obecných závazků jsou tu i některé konkrétní cíle: rozvinuté státy by se měly pokusit snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o 80 % vůči stavu z roku 1990. Jinak jsou ale místo čísel většinou jen „X“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!