Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ING prodá část poboček

Česko

Nizozemský finanční dům chce z prodeje vytěžit 8 miliard eur. Evropy se prodej nedotkne

AMSTERDAM Nizozemská finanční skupina ING, která působí také v Česku, v následujících měsících „zhubne“. Vedení bankovního a pojišťovacího gigantu rozhodlo, že skupina prodá některé své zahraniční pobočky, aby získala kapitál k zajištění stability podniku. Prodej má vynést osm miliard eur.

Skupina chce také striktně oddělit své bankovní a pojišťovací aktivity a zaměřit se více na Evropu.

Už dříve ING prodala svou pobočku v Kanadě. Teď jsou na řadě další podniky, pravděpodobně v Číně, v Japonsku a na Ukrajině.

V lednu firma oznámila, že chce z prodeje poboček získat tři miliardy eur. Teď cílovou částku zvedla o pět miliard. Od počátku roku ING propustila 3500 zaměstnanců a z poloviny tak splnila svůj zeštíhlovací plán.

Celkem se chce skupina zbavit zhruba pěti procent svých zaměstnanců. Ke včerejšímu dni pro ING na celém světě pracovalo 25 tisíc lidí.

Na včerejší oznámení banky reagoval trh pozitivně. Akcie firmy posílily o necelých deset procent na úroveň 5,78 eura. Před rokem se však jejich hodnota pohybovala kolem pětadvaceti eur.

Nový management ING se stala jednou z významných obětí finanční krize. Loni jí musela nizozemská vláda poskytnout deset miliard eur, aby podnik uchránila před krachem. A letos se zaručila za 27,7 miliardy eur, které má banka uloženy v hypotečních cenných papírech z amerického trhu.

Banka krizi zřejmě přežije, ale už v lednu musel odstoupit generální ředitel Michel Tilmant. Jeho nástupce Jan Hommen dříve řídil firmy jako Philips Electronics či Alcoa. Analytici ozdravný plán banky vítají. „Z krátkodobého hlediska to asi ohrozí výnos z akcií, ale rizika už jsou omezená. ING teď bude schopná použít peníze na posílení svých výdělečných aktivit a v dlouhodobém hledisku zvýší zisk,“ tvrdí analytik Tom Muller ze společnosti Theodor Gilissen.

Tuto strategii potvrzuje i nový generální ředitel Hommen. „Teď se můžeme zaměřit hlavně na to, abychom propluli krizí, ale také na budování pozice po odeznění krize,“ prohlašuje šéf ING.

V současnosti je finanční skupina ING měřeno celkovou tržní hodnotou jejích akcií dvanáctou největší bankou na světě.

Díky státní finanční pomoci je ING v situaci, kdy nemusí s prodejem svých poboček spěchat.

Proto bude výnos vyšší, než kdyby banka vyprodávala regionální operace pod tlakem času. A proto také banka včera nezveřejnila žádné konkrétní termíny.

Prodej se nedotkne internetové banky, kterou ING provozuje pod značkou ING Direct.

Autor: