Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Po raketometu Přemyslovi vybereme na vrtulník, oznámil Dědek z Dárku pro Putina

Hostem Rozstřelu je Dalibor Dědek, podnikatel, zakladatel Jablotronu, Dárek pro Putina. (5. května 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Iniciativa Dárek pro Putina již vybrala přes 32 milionů korun na raketomet RM-70 nazvaný Přemysl. Nyní plánuje další sbírku. „Vždycky se jedná o to, co si ukrajinská strana přeje a co je reálné nakoupit. Teď chceme směřovat do vzduchu a chtěli bychom koupit vrtulník,“ prozradil pro Rádio Impuls zakladatel iniciativy Dalibor Dědek k dalším plánům.
  14:40

Možný název vrtulníku ještě není jasný. Podle Dědka se snaží iniciativa vybírat vtipná jména. „Česká republika nemá tolik bojovníků ve své minulosti,“ povdzechl si Dědek.

Podle něj by mohlo mít zastavení dodávek zbraní pro Ukrajinu fatální následky i pro Česko. Dědek proto nechápe takzvané „chcimíry“, kteří volají po míru na Ukrajině za každou cenu. Tedy i za cenu ústupků Moskvě a Putinovi.

„To je projevem určité pohodlnosti a zbabělosti. Je to dáno tím, že si tito lidé nedokážou uvědomit, že pokud by Ukrajina nezískala své území, tak se můžeme brzy nadít toho, že můžeme být i my v roli těch, kdo bude přicházet o území a já bych se toho nerad dožil,“ vysvětlil Dědek.

„Jsem ohromně hrdý“

Ten také zdůraznil, že co nejrychlejší zastavení ruské agrese na Ukrajině pomocí zbraní je věcí nás všech. „Jsem ohromně hrdý, že 120 tisíc Čechů projevilo svůj názor nejen verbálně, ale i v době, kdy všechno zdražuje, neváhají sáhnout do vlastní peněženky,“ doplnil iniciátor sbírky Dárek pro Putina s tím, že už se celkem takto podařilo od loňského května vybrat přes 440 milionů korun.

„Něco jiného jsou řeči v hospodě, ať kluci bojují. Daleko jiný level je sáhnout do peněženky, opsat číslo karty a peníze skutečně poslat,“ řekl v minulém týdnu Dědek při návštěvě výroby raketometu.

Přispěli jste na nějakou ze sbírek Dárku pro Putina?

celkem hlasů: 1572

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano724
Ne, nepřispěl/a jsem nijak547
Ne, ale přispěl/a jsem jinak301

Iniciativa naposledy vybrala peníze na raketomet RM-70, který ponese název Přemysl. Součástí bude i balík 365 raket, na pořízení dalších sbírka stále pokračuje. Sbírka má zatím objem 50 milionů korun.

Iniciativa již zvládla vybrat peníze například na modernizovaný tank T-72 Avenger za zhruba třicet milionů korun, který nese jméno Tomáš. Rovněž se jí povedlo získat 90 milionů na systém protivzdušné obrany Viktor.

U pořizovaného vrtulníku zatím není velikost plánované sbírky známá.

Autor: