Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Insignie v jednom kole

Česko

Výročí univerzity - Lidé po letech opět uvidí „purkyňovský“ rektorský řetěz

BRNO Masarykově univerzitě by se téměř hodila další sada insignií. Oslavy devadesátého výročí školy zapříčinily, že přesuny žezel i řetězů s medailemi si vyžadují přísnou koordinaci. Nesmějí chybět u akademických obřadů, vítání hostů ale ani na výstavě k výročí školy.

Nyní insignie září naplno. Dnes se například většina z nich objeví na Dies academicus - tradiční univerzitní slavnosti. „A další program následuje až do Dne absolventů 30. května,“ potvrzuje mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Tehdy se svými symboly budou chtít pochlubit i jednotlivé fakulty.

Cenu univerzitních i fakultních insignií lze těžko vyčíslit. Je historická i hmotná. Rektorská medaile, kterou škole v roce 1935 daroval přímo prezident Tomáš Garrigue Masaryk, je ze zlata, ostatní z pozlaceného stříbra. „Pravá zlatá medaile je ale příliš cenná, i proto, že se jedná o Masarykův dar. Proto se při obřadech používají věrné repliky,“ potvrdila Fojtová.

Komunisté změnili název školy a s ním i rektorský symbol Insigniím hrozila několikrát zkáza. Nejdříve po uzavření univerzity na začátku druhé světové války, kdy je vlastenečtí úředníci pomohli uchovat. A podruhé po ní. Univerzita ztratila Masarykovo jméno, a tak nesměla používat ani medaile s jeho portrétem z dílny Otakara Španiela. Přesto zůstaly uschované a od roku 1990 je hodnostáři znovu užívají. Žezlo zhotovené podle návrhu Václava Rady a Ladislava Bartoníčka v roce 1938 mohlo sloužit dál i v době, kdy škola nesla jméno Univerzita Jana Evangelisty Purkyně - dvouocasý lev se slovenským znakem na prsou problémy nepůsobil. Osud zůstal nakloněn i symbolům právnické fakulty, která byla v letech 1950 až 1969 zrušená, přesto opět používá ty původní.

Také na speciální výstavě Příběhy z dějin MU, která začne příští pátek, lidé uvidí jen část insignií. „Vystavíme řetězy zakládajících fakult a současný řetěz určený pro prorektory,“ uvedl ředitel univerzitního archivu Jiří Pulec. Zbytek bude mít uplatnění jinde. „Předvedeme ale i ,Purkyněho‘ rektorskou medaili z let 1960 až 1990,“ poznamenal s tím, že výstavy všech insignií jsou zcela výjimečné - obvykle se na ně domlouvají zástupci všech brněnských univerzit.

I tak si ale zejména absolventi vzpomenou na to, jak insignie viděli při promocích. „Praktický“ pohled na ně však mají například pedelové. Ti totiž musejí žezla držet v rukou i několik hodin. „Autoři tradičních insignií to zřejmě měli na paměti, jejich žezla váží jen okolo tří kilogramů. U novějších je však hmotnost i dvojnásobná,“ podotkl pedel rektora Jaroslav Gregr. Insignie nových fakult totiž tvořili současní umělci. I kvůli váze skvostů nejsou pravidla univerzitních obřadů příliš přísná a dovolují pedelům si žezlo při vhodné příležitosti třeba předat z ruky do ruky.

Mimochodem, jednu z tradičních insignií univerzita nemá - nepoužívá klasické pečetidlo.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!