Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Internet zahubil videopůjčovny v USA

Česko

NEW YORK Videopůjčovny ve Spojených státech pomalu zacházejí na úbytě. Za jejich zřejmě nevyhnutelný zánik může technologický pokrok, zejména stále rozšířenější půjčování filmů přes internet. Budoucnost těchto provozoven v USA nedávno naznačil krach celonárodního řetězce Blockbuster. Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) s videopůjčovnami odchází také část americké kultury.

Jedním z těch, kdo nevědí, jak dlouho ještě udrží svoje podnikání, je Alan Sklar z Manhattanu. V jeho půjčovně nepanuje velký ruch a je prý rád, když z výdělku zaplatí účty. Na vině jsou podle něj nové služby, jako je třeba Netflix, který za měsíční paušál doručuje lidem filmy na DVD či Blu-ray discích až domů. Část katalogu také lidé mohou v rámci stejného paušálu sledovat přes internet.

„Lidé rádi dostávají dárky. Moc živých lidí už tu nevídáme,“ posteskl si Sklar. Za pravdu mu dávají čísla. Podle posledních dostupných údajů bylo v roce 2007 ve Spojených státech zhruba 16 tisíc videopůjčoven oproti 23 tisícům o deset let dříve. „Videopůjčovny jsou najednou nepraktické,“ podotkl Joshua Greenberg, který o jejich dějinách napsal knihu.

První půjčovny filmů se v zemi objevily na konci 70. let minulého století.

Trh se nejdříve rozvíjel pomalu, protože přehrávače byly drahé. Pak ale jejich ceny klesly a v polovině 80. let zažily Spojené státy boom videopůjčoven. Pro mnoho filmových fanoušků se také staly místem, kde se dozvídali o zahraničních a nezávislých filmech, jinak nepříliš dostupných.

Prodavači v některých půjčovnách se tak díky svým radám a znalostem těšili velké vážnosti.

Jedním z nejproslulejších nadšenců, kteří pracovali ve videopůjčovnách, je režisér Quentin Tarantino. V půjčovně Video Archives v kalifornském městě Hermosa Beach strávil několik let. „V prodejně jsem musel být malý pan kritik, dávat lidem filmy do rukou a obhajovat své názory, proč jeden film považuju za dobrý a jiný za špatný,“ řekl Tarantino kdysi v jednom rozhovoru.

Videopůjčovny si díky své specifičnosti našly cestu i do filmů. Objevují se například ve snímcích Kevina Smithe, svérázně se k nim jako k fenoménu vyjádřil třeba i francouzský režisér Michel Gondry. Ve dva roky starém filmu Prosíme přetočte líčí osudy zaměstnanců videopůjčovny, kteří se největší trháky snaží natočit po svém, když se jednomu z nich podařilo smazat všechny videokazety.

Podobně jako před nimi obchody s hudbou nyní i většinu videopůjčoven podle WSJ čeká zánik. Jenom letos se totiž očekává, že tržby z půjčování v prodejnách ve Spojených státech klesnou ve srovnání s rokem 2001 o 56 procent na 3,65 miliardy dolarů (zhruba 64,6 miliardy korun).

Podobně jako před časem obchody s hudbou čeká nyní zánik většinu videopůjčoven. Jenom letos tržby z půjčování v USA klesnou ve srovnání s rokem 2001 o 56 procent.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!