Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Internetová televize Joost chce nabízet i živé přenosy

Česko

Začátkem roku 2008 bude oficiálně spuštěna internetová televize Joost.

Přijde vám, že je televize i distribuce jejího signálu poněkud zastaralá? Vydržte do začátku příštího roku, kdy oficiálně odstartuje internetová televize Joost.

Ani v dnešní době není problém poslouchat rádio, které sídlí třeba poblíž Mexického zálivu - většina rádií totiž nabízí internetové vysílání a lze je poslouchat odkudkoli. U televize ovšem tento formát nefunguje a pokud ano, tak pouze v omezené míře (například zpravodajství). Jedním z mnoha problémů on-line televizního vysílání je především náročnost obsluhy tak velkého množství zájemců a technického řešení situace, kdy jeden program chtějí sledovat diváci z celého světa. Ovšem infrastruktura se dá zajímavým způsobem obejít - pro distribuci obsahu lze totiž využít i diváky.

Právě tak funguje Joost: do počítače stačí stáhnout program, který se nepřipojí k jednomu serveru, jak by běžný uživatel očekával, ale k ostatním uživatelům stejné služby. Joost funguje na peer-2-peer protokolu, stejně jako nechvalně známé služby sdílení obsahu. Každý uživatel stahuje obsah od dalších uživatelů a zároveň nabízený obsah sdílí jako divák. Tvůrci se tak chytře vyhnuli vysokým finančním nákladům vynaloženým na technické řešení.

Joost založil Niklas Zennström a Janus Friis, kteří do projektu on-line televize investovali 2,6 miliardy dolarů, jež získali prodejem svého předchozího nápadu, programu Skype.

V dnešní době funguje Joost jako sbírka různých videí, hudebních klipů a seriálů, které si uživatelé mohou kdykoli prohlédnout. Pro sledování nepotřebují set-top box či anténu, ale stačí rychlé připojení k internetu, počítač a dostatek času, který mohou trávit před televizí či monitorem. Uživatel má možnost procházet rozsáhlý katalog pořadů a podle nálady sledovat nabízená videa. Současná nabídka přesahuje 15 000 pořadů ve více než 250 kanálech. To vše v kvalitě blížící se standardnímu TV vysílání.

Nevýhodou dosavadního stavu je ovšem fakt, že Joost nabízí jen předtočené pořady a neumožňuje živé vysílání. Právě na ně se nyní snaží zaměřit, neboť živé vysílání by zásadním způsobem změnilo množství uživatelů. Což by s sebou neslo i finanční satisfakci. Také pro inzerenty je mnohem zajímavější mít svůj spot v živém vysílání než v týden nebo měsíc starém pořadu. Objevují se informace o jednáních směřujících v Evropě k vysílání fotbalových přenosů a ve Spojených státech k přenosům baseballu. Nová technologie by se měla testovat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Program Joost je možné zdarma stáhnout z webu joost.com. Aktuálně je v beta testování a nabízí z větší části profesionální obsah v anglickém jazyce. Důležitou součástí celé služby je napojení na online komunikaci mezi uživateli, kteří mohou vzájemně diskutovat o právě sledovaném pořadu. Nechybí ani aktuální informace o pořadech a uživatelská hodnocení. Joost nabízí obsah od studií, jako je Warner Music, Indianapolis Motor Speedway a Viacom, což je mediální konglomerát, do kterého spadá například MTV Networks, BET a Paramount Pictures.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat