Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Inuité žalují ropné firmy

Česko

Velcí „žrouti“ energie mohou klidně spát. Obyvatelé vyspělých zemí sice přispívají velkou měrou ke globální změně klimatu, přesto se jejích důsledků nemusejí příliš obávat. Jídlo se pro ně v nejbližší době nestane finančně nedostupným. A pokud jejich domov zničí přírodní živly nebo zatopí oceán, budou mít patrně peníze na jeho obnovu či stěhování do vnitrozemí.

Na druhé straně lidé z chudších oblastí spotřebují minimum energie a ke globálnímu oteplení přispějí opravdu zanedbatelně, těžce však ponesou jeho negativní důsledky. A tato neradostná vize se pomalu mění v realitu.

Obyvatelé osady Kivalina, která leží na Aljašce, se nyní musí kvůli proměnám klimatu přestěhovat. Globální oteplování jim bere doslova půdu pod nohama. Rozmrzající pobřeží neodolá běsnění divokých bouří a ty s sebou pak odnášejí hlínu, písek i kamení. Inuité z Kivaliny žili dlouho v poklidné symbióze s mořem, před bouřemi a vlnami je chránily ledovce.

„Dříve se led začínal tvořit vždy v říjnu, ale v posledních letech je moře otevřené do prosince. Náš ostrov v tu dobu není chráněný proti bouřím,“ postěžovala si správkyně osady Janet Mitchellová. Výsledkem je masivní eroze útesu, hrozí, že domy na pobřeží pohltí moře.

Obyvatelé osady se rozhodli, že nebudou svůj osud jen útrpně snášet. V únoru podali žalobu na více než dvě desítky největších energetických a uhelných společností ve Spojených státech. Právě ty jsou podle Inuitů za změnu klimatu a erozi útesu zodpovědné, protože vytvářejí miliony tun skleníkových plynů. Konkrétně chtějí žalobci firmám dokázat, že způsobily veřejnou újmu.

„Společnosti vedly dlouhodobě kampaň, která obelhávala veřejnost. Měla přesvědčit, že změna klimatu není výsledkem lidské činnosti,“ uvádí žaloba. Podle právních expertů však bude obtížné veřejnou újmu u soudu prokázat, uvádí agentura Reuters.

Jednou ze zažalovaných společností je také nechvalně proslulý ropný koncern Exxon Mobil. Financoval výzkumné centrum, které nabízelo vědcům tisíce dolarů v případě, že věrohodným způsobem zpochybní globální oteplování. Firma tak chtěla vzbudit zdání, že vědci stále diskutují, zda změna klimatu skutečně probíhá.

Společnost se však „proslavila“ už dříve: způsobila jednu z největších ekologických katastrof, když v roce 1989 ztroskotal u břehů Aljašky její tanker Exxon Valdez. Bylo zničeno 2000 kilometrů pobřeží a původní ekosystémy se dodnes zcela nezotavily.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...