Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Invaze do našich postelí aneb Jak se rodí euromýty

Česko

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK

Bruselský sekretariát Strany za nezávislost Velké Británie (UKIP) rozeslal před několika dny rozhořčenou tiskovou zprávu s následujícím nadpisem: EU chce po ženách, aby vyjmenovaly svoje sexuální partnery.

Zkušenost se členy UKIP, která má jediný cíl - odchod Británie z unie - velí nevěřit všem jejich tvrzením. A ať tu přemýšlíte, jak přemýšlíte, nenapadá vás žádná směrnice, která by pro výše zmíněný požadavek poskytla základ. Stejně neuvěřitelné však občas bývají regulační nápady bruselských byrokratů a úplnou lež si ani britští euroskeptici nemůžou dovolit.

Takže hnáni vlastní zvědavostí začnete pátrat. Dost vám to ulehčí sama UKIP: v prohlášení mluví o návrhu Evropské komise na pravidla sčítání lidu a výboru, který se tím má zabývat. Podíváte se proto do příslušného návrhu, ale žádný povel veřejně odkrýt peřinu ve vaší ložnici nenajdete. Stejně bezradně, byť pobaveně, se tváří mluvčí výboru, kde návrh přistál.

Vrátíte se tudíž k původnímu zdroji: UKIP. „Je to jednoduché,“ řekne mluvčí strany: „Když v dotazníku na sčítání žena zaškrtne, že nemá děti a žije už v několikátém úředně vedeném partnerství, tak vlastně přizná, že je lesbička a kolik už měla partnerek. A co je Bruselu do toho?“ Vysvětlení zní logicky a s varováním UKIP zmíněným v úvodu nelze než souhlasit. Jak už to ale bývá, rozluštění leží ve zdánlivě nepodstatných detailech.

Inkriminovaná část dotazníku se snaží zjistit, kolik dětí se rodí vdaným ženám a kolik nesezdaným párům. Anglická verze tu používá termín „consensual union“. Tím se rozumí jak heterosexuální, tak homosexuální dvojice, úředně se jím ale označují páry stejného pohlaví. V britském kontextu tak kolonky „datum prvního nesezdaného partnerství“ nebo „počátek současného svazku“ mimoděk odhalí i sexuální preferenci a počet trvalých vztahů.

Statistici, kteří pro komisi sepsali seznam otázek, ale připojili důležité upozornění: že pojmem „nesezdaný svazek“ se pro potřeby dotazníku myslí jen úředně vedené heterosexuální páry, a nikoli dvojice stejného pohlaví.

Polovina tvrzení UKIP tím byla vyvrácena a strana musela při ohnivé debatě ve výboru svoji „nepozornost“ vůči faktům uznat. Zvítězila jen s argumentem, že pro sledování porodnosti není třeba, aby ženy musely vyjmenovat svoje dlouhodobější partnery, ačkoli s nimi neměly děti. Výbor uznal, že jde o zbytečný zásah do soukromí a kolonku z dotazníku vyškrtl.

A takhle vznikají euromýty, příběhy o tom, že unie zakázala příliš zakřivené banány a nařídila šířku záchodových prkýnek na výletních lodích: chce to špetku pravdy, hodně manipulace, trochu fantazie a mýtus je na světě. Když se přidá ještě šťavnatý nadpis - což se UKIP podařilo - je zaručeno i mediální šíření. Britský The Sun a několik lokálních novin psalo „o invazi Bruselu do ostrovních postelí“.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor: