Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Investoři vrací, co z Česka vysáli

Česko

Příliv kapitálu do Česka prudce stoupá. Většinou jde ale o peníze, které si investoři napůjčovali od „dcer“

PRAHA Za první letošní čtvrtletí přiteklo do Česka ze zahraničí více investic než za celý loňský rok.

Jenomže tato na první pohled skvělá zpráva potřebuje jisté vysvětlení, které nás vrátí zpátky na zem.

Zaprvé: drtivá většina těchto peněz jsou vrácené půjčky dceřiných firem zahraničním matkám.

Zadruhé: objem zahraničních investic do koupě českých podniků a navyšování jejich kapitálu zůstává nadále velmi nízký.

Příliv zahraničního kapitálu do Česka podle metodiky používané Českou národní bankou dosáhl v prvním letošním čtvrtletí celkem 53,3 miliardy korun. Za celý loňský rok to bylo jen 52 miliard.

Nejvíc peněz směřovalo do telekomunikací Investice do Česka v prvním kvartálu přicházely hlavně z Nizozemska a Velké Británie, dále také z „daňového ráje“ Kypru, z Německa, Rakouska a Japonska.

Co se týče oborů, nejvíce peněz přiteklo do odvětví telekomunikací a dopravy, na dalších místech následují finanční služby a hutnictví. Úvěry ze zahraničí tak podpoří například aktuální investice mobilních operátorů do zavádění technologických novinek.

Ve statistikách ČNB se do zahraničních investic počítají nejen vklady přímo do vlastního kapitálu českých firem, ale také reinvestovaný zisk (zisk nevyplacený vlastníkům formou dividendy) a saldo vzájemných půjček mezi mateřskou a dceřinou firmou.

„Rozhodující objem finančních prostředků obdržely tuzemské podniky především ve formě inkasování splátek z dříve poskytnutých úvěrů zahraničním mateřským společnostem,“ uvedla ve svém komentáři ČNB.

Za celý loňský rok zahraniční investoři formou půjček a úvěrů stáhli 49,4 miliardy korun. Naopak v letošním prvním čtvrtletí do Česka díky splácení loňských půjček a přílivu nových úvěrů na rozvoj tuzemských aktivit globálních koncernů přiteklo 31,5 miliardy korun.

Stahování peněz z českých podniků formou úvěrů loni představovalo rychlý a spolehlivý způsob, kterým mateřské koncerny v těžkých časech ekonomické krize získávaly peníze.

Letos již podle oslovených analytiků zahraniční vlastníci nejenže splácejí loni přijaté úvěry, ale nově poskytují i půjčky určené na rozvoj aktivit na českém trhu.

Nicméně investice přímo do základního kapitálu českých firem dosáhly v prvním letošním čtvrtletí pouhých 2,86 miliardy korun. „Investice zahraničních investorů do základního kapitálu jsou v současné době minimální z toho důvodu, že trh fúzí a akvizic je ve fázi značného útlumu jako důsledek globální ekonomické krize,“ zmínil analytik firmy ČEKIA Josef Panec.

Podle odborníků je varující, že tok investic do většiny průmyslových odvětví zůstává velmi nízký. V případě výroby potravin a nápojů došlo dokonce k odlivu kapitálu ve výši 5,2 miliardy korun.

„Pokud se podíváme na strukturu podle jednotlivých odvětví, tak údaje za zpracovatelský průmysl nejsou příznivé a ukazují spíše na stahování kapitálu,“ dodal k tomu partner společnosti KPMG Česká republika Jan Linhart.

Česko těží z přesunu výroby do levnějších zemí Vládní agentura CzechInvest nevidí situaci s investicemi tak černě. V posledních měsících prý zaznamenala rostoucí zájem zahraničních společností o přesun výroby z nákladově dražších zemí do Česka. Poptávka je také po navazování spolupráce s českými dodavateli.

Z tohoto trendu má zatím největší prospěch Plzeňský kraj, hlavně pak průmyslové zóny podél dálnice D5. Příkladem může být výrobce autodílů Grammer, který o 250 lidí rozšířil svůj výrobní závod v Tachově.

Dalším letos oznámeným projektem je záměr koncernu Sandvik, který chce v Chomutově vyrábět specializované trubky pro jaderné elektrárny, či rozhodnutí společnosti Solar Turbines postavit v zóně Triangle u Žatce servisní centrum pro opravy plynových turbín.

Koncem května se objevila informace, že britský výrobce vakuových čerpadel Edwards Vacuum uzavře svůj výrobní závod v Británii. Část výroby přesune do Lutína na Olomoucku, kde vytvoří okolo 260 nových pracovních míst.

***

PŘÍMÉ ZAHRANIČNÍ INVESTICE V ČESKÉ REPUBLICE

1. čtvrtletí roku 2010 v milionech korun

Nizozemsko Velká Británie Kypr Německo Rakousko Belgie Japonsko

616 13 206 6563 5793 5525 3829 3305

celkem

53 348

Obory, kam investice

směřovaly:

vodárny energetika a 4933 maloobchod 5537 nemovitosti 6043

16 619

hutnictví 11 601 služby finanční 11 839 telekomunikace doprava a ČNB Zdroj:

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...