Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Investovat se letos bude, ale pořád málo

Česko

„I kdyby letos došlo k nárůstu investic o polovinu, pořád by to bylo pod úrovní posledních pěti let,“ říká analytik Atlantik FT Patrick Vyroubal.

PRAHA Investiční aktivita na českém realitním trhu letos poroste jen mírně. Nejvíc zde budou i nadále nakupovat německé nemovitostní fondy, dále pak samotní Češi.

„Podle odhadované investiční aktivity na evropském trhu očekávám nárůst jejich objemu do tuzemských nemovitostí zhruba 20 procent,“ řekl investiční analytik mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle Stefan Puci s tím, že nejvíce transakcí by letos mohlo proběhnout ve třetím kvartálu.

Analytik makléřské společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal očekává spíše stagnaci. V případě negativního vývoje ekonomiky by mohlo podle něj dojít dokonce k mírnému poklesu aktivity. „V příštích letech bych neočekával ani návrat k objemům jaké byly uskutečněny před dvěma lety,“ uvedl Vyroubal s tím, že i kdyby letos došlo k nárůstu investic o polovinu, pořád by to bylo pod úrovní posledních pěti let.

Největší aktivitu si zde letos podle analytiků udrží německé otevřené nemovitostní fondy, které držely vedoucí pozici i v roce 2009. K nejvýznamnějším transakcím tohoto roku, které uskutečnil německý fond Deka Immobilien byla například koupě kancelářské budovy Gemini na pražském Pankráci za 110 milionů eur.

Podle Puciho by mohli posílit svoji aktivitu i tuzemští institucionální a privátní investoři. „Půjde o menší transakce do 30 milionů eur. Největší zájem projeví o kanceláře, logistické sklady nebo retail parky,“ dodal Puci.

Svoji pozornost by mohli na tuzemské nemovitosti zaměřit také investoři zejména z Británie a USA. „Klasicky bude největší zájem o kvalitní kanceláře, v dobré lokalitě, s perfektní obsazeností a dlouhodobými smlouvami,“ uvedl Puci. Podle něj však takovýchto nemovitostí již v Česku není mnoho. „Buď není nemovitost v příliš vyhovující lokalitě, nebo nemá dostačující obsazenost. Kromě toho většina dobrých kanceláří v tuzemsku je již v rukou německých fondů,“ dodal Puci.

Dušan Šťastník, investiční konzultant mezinárodní poradenské společnosti King Sturge, potvrdil, že některé zajímavé transakce jsou již v jednání. Detaily však zatím nemohl prozradit. „Očekáváme, že letos proběhne opět několik velkých transakcí, jako bylo například Gemini,“ uzavřel Šťastník.

Prodej realit

Loni vládli Němci Největší transakcí loňského roku se stal prodej kancelářské budovy City Tower na pražském Pankráci. Od společnosti ECM Real Estate ji koupil privátní slovenský investor za 130 milionů eur. Další významnou transakcí se stal prodej Gemini německému fondu Deka Immobilien za 110 milionů eur, Main Point Karlín společnosti Vienna Insurance Group za zhruba 70 milionů eur nebo Jungmannova Plaza opět německému fondu Deka Immobolien za 40,6 milionu eur. Ve všech případech šlo o pražské kanceláře. Loni činil celkový objem realitních investic v tuzemsku 532 milionů eur, z toho jen v posledním kvartálu bylo uskutečněno 402 milionů eur. V roce 2008 byl zobchodován objem 1,1 miliardy.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...