Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Invex jako veletrh končí

Česko

Po osmnácti letech se veletrh Invex mění na odbornou konferenci. V podstatě tak zaniká. Co k tomu vedlo?

A jaká je historie a budoucnost tohoto podniku?

BRNO Stal se Invex ve své veletržní podobě další obětí ekonomické krize? Nebo je jeho transformace na mnohem skromnější odbornou konferenci nevyhnutelná vzhledem k odlivu návštěvníků, kterému tato akce čelí několik posledních let? Náhlost, s jakou toto opatření přišlo, ukazuje spíš na první variantu. Management výstaviště však vidí změnu jako nevyhnutelnou. „Změna formátu na Invex Forum je logickou reakcí nejen na situaci na trhu ICT, ale také na výraznou diverzifikaci návštěvníků - odborných na straně bývalého Invexu a široké veřejnosti na straně spotřebitelsky zaměřených Digitexu a Interkamery. Tento jednoznačný trend se stal základem pro naše rozhodnutí změnit dosavadní koncepci a ukončit společné konání všech veletrhů,“ komentuje chystané novinky Radek Malý, ředitel Invex Fora.

Co nás tedy konkrétně čeká? Zapomeňte na obří expozice a koncepci, která měla mnohdy blíže k pořádání poutě než odborného veletrhu. Ve dnech 5. a 6. října se v prostorách brněnského výstaviště uskuteční série seminářů, besed u kulatého stolu - to vše pouze pro předem registrované návštěvníky. Dosavadní ráz zaměřený na širokou veřejnost si zachovají až navazující akce Digitex (zaměřený na oblast digitální zábavy) a Interkamera (určená zájemcům o fotografování), které začínají 8. října.

Konec agonie Je pravda, že konec veletrhu se očekával už déle, protože několik posledních ročníků poznamenal silný odliv návštěvníků i vystavujících firem. Jinými slovy - zlaté časy měl tento podnik už za sebou.

To dokládají i konkrétní čísla. Zatímco loni se počítadlo návštěvníků zastavilo na hodnotě 53 tisíc, o rok dříve to bylo 70 tisíc a v dobách největší slávy na konci 90. let dokonce 130 tisíc návštěvníků. Veletrh se v té době mohl pochlubit i takovými návštěvníky jako Bill Gates nebo Michael Dell.

Co způsobilo pokles? Někteří ironicky poznamenávají, že se Invex zahubil svými vlastními zbraněmi - rozšířením výpočetní techniky. Zatímco v roce 1990, kdy odstartoval jeho první ročník ještě jakou součást strojírenského veletrhu, bylo osobní jednání při obchodních schůzkách a výběrech informačních řešení naprosto nezbytné, rozšiřující internet tuto nutnost dokonale eliminuje.

Pořadatelé akce také během živelného růstu nezvládli úplně uřídit její dvojakost. Na jedné straně mělo jít o odborný veletrh určený zejména zástupcům firem a jejich klientům, na straně druhé stále sílil trend udělat z Invexu popularizační záležitost pro širokou veřejnost.

Jaký to mělo následek, si dobře vybaví každý, kdo na Invex na přelomu století zavítal osobně. Prakticky všechny expozice byly k prasknutí nacpány převážně školní mládeží, jejíž jedinou náplní práce bylo vyzkoušet si nejnovější počítačové hry nebo ukořistit co nejvíc reklamních předmětů. Této cílové skupině se pak snažili zavděčit mnozí vystavovatelé, zejména mobilní operátoři zažívající v té době boom. Své expozice proto pojímali jako monstrózní hudební akce, při kterých nechyběly nezbytné stánky s občerstvením.

Pohled na zástupce IT sektoru v oblecích, kteří se tímto nepatřičným prostředím zmateně prodírali na místo schůzky, rušené decibely nedaleké show, jen dotvářel obraz, v němž se střetly dvě nesmiřitelné koncepce pořádání veletrhu (a to i přes snahu je oddělit).

Zdá se tedy, že se provozovatel snaží v nové podobě Invex Fora zachovat z veletrhu to nejlepší - možnost setkání odborníků IT tváří tvář aspoň jednou do roka. Komu se zasteskne po masové akci plné moderní spotřební elektroniky, ten nejspíš zavítá do Hannoveru na CeBIT. Koná se od 3. do 8. března.

O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz

Autor: