Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

iPhone válčí s hackery

Česko

Mobilní telefon iPhone lze v rozporu s jeho licenčními podmínkami používat také u nás. S hackery, kteří umožňují jeho odblokování, firma Apple sice bojuje, ale současně je potřebuje.

Společnosti Apple se podařil s jejím prvním mobilním telefonem iPhone husarský kousek. Prodává se pouze s dvouletým úpisem za vysokou cenu (v porovnání s ostatními chytrými telefony v USA) a Apple dostává za to, že iPhone mohou prodávat, od samotných operátorů nespecifikované procento zisku zpět. O iPhonu se píše a mluví i tam, kde se možná v brzké době ani oficiálně prodávat nebude (třeba v Česku).

Nadšení, které můžeme kolem tohoto telefonu pozorovat, je tím, po čem touží každý výrobce. Nabídnout trhu produkt, po němž budou lidé šílet. Ruku v ruce s tím ovšem jde i snaha iPhone odblokovat a používat také mimo dané podmínky.

Hackeři se nevzdávají

iPhone si dnes můžete koupit pouze v USA a za pár týdnů i ve Velké Británii či Německu. Vždy pouze u jednoho operátora a vždy s dvouletou smlouvou. Podmínky, které u jiného mobilu nenajdete. Při vložení jiné SIM karty než od smluveného operátora iPhone odmítne spolupracovat. Ovšem digitální věk s sebou přináší i komunitu lidí, která vyvíjí kroky, aby byl iPhone odemčený pro používání všude po světě. Tito hackeři svádějí s firmou Apple nekonečný boj. Kdykoliv dostane iPhone novou verzi svého firmware a dojde k jeho uzamčení, komunita hackerů začne hledat zadní vrátka, jak iPhone dostat zpět do stavu, aby bylo možné jej používat i v sítích jiných operátorů.

Apple do mobilního trhu přinesl zcela nový prvek – má peníze jak z prodeje samotného zařízení, tak z měsíčních paušálů, které uživatel platí operátorovi. Navíc iPhone funguje jako hudební přehrávač iPod a je možné přímo z něj nakupovat písně z obchodu iTunes Store. Apple tak na jednom telefonu vydělává třikrát a dalším způsobem příjmu by mohl být podíl na aplikacích, které v tuto chvíli nelze do iPhonu instalovat, ale situace by se mohla změnit: třeba obchod iTunes Store by vedle hudby a videa mohl nabízet programy pro iPhone tak, jako nyní nabízí hry pro iPod.

Hackeři v ekosystému

Zásah hackerů do tohoto ekosystému není samozřejmě žádoucí a Apple tak přichází o příjem peněz z kapes operátorů, ale celá věc má i druhou stranu mince. „Hype“ – pozitivní ústní reklamu, šeptandu a jedinečnost. Předpokládá se, že 10 procent iPhonů na světě je odblokovaných a používaných proti licenčním podmínkám. Ovšem uživatelé, kteří telefon odblokují a používají mimo země oficiálně podporované, zvyšují povědomí o tomto zařízení. Marketingové oddělení Applu to moc dobře ví, a tak je Apple trochu v kleštích – vůči svým partnerům, mobilním operátorům, se musí snažit firmware telefonu maximálně ochránit, důležitá je pro něj však i komunita těch, kteří iPhone používají bez smlouvy. Tato skupina lidí navíc dává Applu důležitou odezvu na to, co chtějí v telefonu změnit a jak jej modifikují.

U nás je iPhone také

Z výše uvedeného vyplývá, že iPhone lze používat i u nás a zkušený uživatel jej po dovezení z USA odblokuje podle návodů na internetu během několika desítek minut. Pochopitelně tím přijde o záruku a v případě problémů jej nevyreklamuje. Řadě lidí to však stojí za to. Oficiální představení telefonu iPhone totiž nelze očekávat do Vánoc a nejspíš ani příští rok (předpokládá se, že Apple iPhone nabídne nejdříve v zemích, kde je dostupný internetový obchod iTunes Store). Náš trh tak bude oficiálními telefony iPhone zaplaven pravděpodobně až v okamžiku, kdy Apple přestane svůj telefon nabízet s dvouletým úpisem a vypustí jej volně do světa stejně jako iPod. A dost lidí tak dlouho čekat nechce.

***

Ohrožují prodej, ale budují pověst

Apple coby výrobce iPhone bojuje s komunitou hackerů, kteří se snaží jeho produkt odblokovat i pro používání mimo licenční podmínky. Současně však piráty potřebuje, protože právě tato komunita vytváří firmě pozitivní ústní šeptandu a posiluje jedinečnost výrobku. Podobně jako Apple jsou na tom třeba výrobci herních konzolí a hudebních přehrávačů.

O autorovi| PETR MÁRA, Autor je šéfredaktorem serveru MujMac.cz

Autor: