Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Iráčané se mají učit od Severního Irska

Česko

Iráčtí sunnité a šíité přijeli na tajnou schůzku do Finska. Někdejší severoirští teroristé jim radili, jak dosáhnout míru

HELSINKY/PRAHA Znepřátelené šíitské a sunnitské frakce v Iráku by si mohly vzít příklad ze Severního Irska nebo Jihoafrické republiky. Na začátku tohoto týdne se ve Finsku uskutečnila pod záštitou bývalého finského prezidenta Marttiho Ahtisaariho utajená schůzka 16 významných šíitských i sunnitských skupin. A například bývalý šéf severoirských teroristů z Prozatímní IRA, nynější druhý muž severoirské exekutivy Marty McGuinness je seznamoval s vlastními zkušenostmi z mírového procesu.

Podle britských deníků The Times a The Guardian přijelo na čtyřdenní seminář pořádaný Ahtisaariho organizací Crisis Management Initiative (CMI) celkem 30 účastníků. Místo konání i jména účastníků byly drženy v tajnosti, což mělo umožnit jednání v uvolněné atmosféře. Některá jména přesto pronikla na veřejnost. Podle agentury AP přijeli blízcí spolupracovníci radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra, jehož milice mají na svědomí mnoho sektářských vražd. Tajná schůzka přilákala ale i vůdce největší sunnitské politické formace Adnana Dulaimího a šíitského předsedu zahraničního výboru iráckého parlamentu Humáma Hammúdího.

Po skončení semináře vydala CSI pouze stručnou zprávu, podle níž se účastníci „zavázali budovat pevnou strukturu trvalého míru“. Podle deníku The Times panovala na jednání „opatrně optimistická“ nálada. Účastníci se domluvili na tom, že se v budoucnu sejdou znovu, ale především připojili podpisy pod 12 doporučení, která by měla nastartovat mírové řešení současného stavu, jejž mnozí označují za občanskou válku.

Hlavním bodem dohody je závazek řešit problémy demokratickou cestou, bez násilí a dělbou moci mezi všemi třemi hlavními etnickými a náboženskými skupinami. Účastníci souhlasili také s vytvořením nezávislé skupiny, která by podobně jako v Severním Irsku dohlížela na odzbrojení nevládních ozbrojených skupin. Shodli se i na zamezení „mezinárodního a regionálního vměšování“ a ukončení přítomnosti cizích vojsk „v reálném časovém horizontu“.

Kromě McGuinnesse přijel do Finska i člen IRA a dlouholetý vězeň Leo Green, který ve vězení držel dlouhou hladovku. Oba se angažovali už v mírovém procesu v Baskicku a na Srí Lance. Radit Iráčanům přijeli také dva severoirští loajalisté – politik Demokratické unionistické strany Jeffrey Donaldson a Billy Hutchinson, velitel Sboru ulsterských dobrovolníků (UVF), jenž byl protestantským ekvivalentem IRA. „Mluvíme tu s lidmi, kteří si uvědomují, že jsou všichni Iráčané a mají zodpovědnost dosáhnout míru pro lidi, které zastupují,“ řekl McGuinness BBC a dodal, že Iráčany nejvíc zajímalo, jak se Ulster dopracoval k dělbě moci.

Ahtisaarimu se už ve Finsku podobným způsobem podařilo v roce 2005 zprostředkovat mírovou dohodu mezi indonéskou vládou a vzbouřenci v Acehu.

***

Dvanáctibodový plán

* Řešit spory bez násilí

* Žádné zbraně při vyjednání

* Ověřitelné odzbrojení milicí

* Přijetí výsledků jednání

* Konec vměšování zvenčí

* Ochrana lidských práv

* Záruka nezávislosti soudů

* Účast všech stran na

politickém procesu

* Kroky k ukončení násilností

* Komise národního usmíření

* Podpora politického procesu

* Souhlas s uvedenými principy

Autor: