Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Iráčtí sunnité vládu odmítli

Česko

Novou vládní koalici vytvoří pouze šíité a Kurdové. Američané v její úspěch nevěří

BAGDÁD Vedení americké armády v Iráku se domnívá, že se bezpečnostní situace v zemi zlepšuje. A to i přesto, že při úterní sérii teroristických útoků zahynuly stovky lidí. Politické usmíření náboženských a etnických skupin se ale stále nedaří - důkazem je i nové složení irácké vládní koalice. Tu totiž sestaví pouze šíité s Kurdy, menšinoví sunnité v ní budou chybět.

Vytvoření nové koalice, která by měla překonat současnou vládní krizi, oznámil ve středu premiér Núrí Málikí. Ani jemu, ani kurdskému prezidentovi Džalálu Talabánímu se však nepodařilo přesvědčit nejsilnější sunnitskou stranu, aby se k novému bloku připojila. Sunnité naopak již naznačili, že se pokusí v parlamentu vytvořit opoziční blok stran - po neúspěchu vlády národní jednoty se tak irácký parlament rozdělí na provládní a opoziční tábor.

Z Málikího vlády odešli v posledních týdnech téměř všichni sunnitští ministři. Další se rozhodli schůzky kabinetu bojkotovat, což vyprázdnilo celkem 17 vládních křesel a ochromilo přijímání nových zákonů.

Americký velvyslanec v Iráku Ryan Crocker se vyjádřil v tom smyslu, že nová koalice problémy země nezvládne. Na jejich řešení se podle Crockera budou muset podílet „šíité, sunnité i Kurdové“. Spojeným státům se tak dlouhodobě nedaří jejich cíl - zapojit do obnovy země sunnitskou menšinu, která byla u moci před svržením Saddáma Husajna.

„V bojích vítězíme“

O pokroku v boji s povstalci a naopak neúspěších při smiřování znepřátelených iráckých etnických a náboženských skupin má ve své připravované zprávě informovat velitel amerických sil v Iráku David Petraeus. Její pravděpodobné vyznění včera sdělily americké armádní zdroje agentuře Reuters. „Dobrá zpráva je vojenská: Vítězíme. Špatnou je to, že Málikího vláda efektivně nefunguje,“ okomentoval situaci v Iráku republikánský senátor a kandidát na prezidenta John McCain. Jeho soupeř z řad demokratů Barrack Obama s tímto tvrzením ale nesouhlasí: pokrok v Iráku prý nebyl učiněn téměř žádný.

Zpráva, kterou připravuje Petraeus spolu s americkým velvyslancem v Iráku Ryanem Crockerem, bude zveřejněna v půlce září. Jejím cílem je vyhodnotit novou strategii, v jejímž rámci vyslal Washington do Bagdádu a provincie Anbár dalších 21 000 vojáků. Hodnocení Bushovy strategie má být tedy smíšené. Obyčejní Američané jsou ale k názorům velitele svých sil skeptičtí - 72 procent lidí uvedlo, že svůj názor na dění v Iráku nezmění, nehledě na to, k čemu Petraeus dojde.

Jeho hodnocení by ale mělo být vodítkem pro Bílý dům a Kongres v rozhodování o postupném stahování amerických vojáků z Iráku. Velvyslanec Crocker varoval, že odchod koaličních vojáků by otevřel dveře íránskému vlivu, který ohrožuje americké zájmy v regionu.

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....