Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Irák hodlá rehabilitovat „Husajnovy“ baasisty

Česko

BAGDÁD Irácká politická elita se rozhodla vzít na milost bývalé členy strany Baas, kteří ovládali zemi za Saddáma Husajna. Od tohoto kroku si slibují, že pomůže zacelit trhliny v rozštěpené irácké společnosti. Mohlo by to totiž zmírnit odpor sunnitů vůči současné vládě.

Díky rehabilitaci budou moci bývalí členové strany Baas znovu působit v armádě i veřejné správě. Nový zákon nahrazující čtyři roky starý tzv.. debaasifikační zákon“, podpořili všechny hlavní irácké politické bloky.

Původní zákon byl od začátku kritizován z mnoha stran. Zakazoval totiž jakoukoliv participaci bývalých baasistů na veřejném životě v Iráku, přestože většina z nich nepatřila k fanatickým příznivcům bývalého iráckého diktátora.

Podle některých pozorovatelů poválečný nucený odchod členů strany Baas z veškerých funkcí vedl k celkové paralýze státní správy v Iráku a je jedním z hlavních důvodů současné kritické situace irácké společnosti.

Návrat bývalých baasistů s čistým trestním rejstříkem do veřejného života byl klíčovým požadavkem sunnitského bloku Fronta národní shody. Dohoda o novém zákonu, který ještě musí být schválen iráckým parlamentem, však nepředznamenává návrat sunnitů do vládní koalice. Sunnitský viceprezident Tárik Hášimí uvedl, že se rozhovorů zúčastnil pouze z titulu své funkce a podpisem dohody rozhodně nevstupuje jeho Irácká islámská strana do šíitsko-kurdské koalice.

Sunnité bojkotují současnou umírněnou vládu od prvního srpna, čímž zablokovali jakýkoliv pokrok v politických jednáních. Irácký premiér Núrí Málikí kvůli tomu musel v minulých dnech čelit silné kritice ze strany Spojených států a Francie. K rezignaci ho vyzval francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner i americká senátorka Hillary Clintonová. Málikí kritiku ostře odmítl a jen několik hodin poté oznámil pokrok v jednáních, která vyústila ve zmíněnou národní dohodu.

Kromě usnadnění zaměstnávání baasistů na úřadech a v armádě bylo při třístranném jednání dosaženo shody též ve věci konání provinčních voleb a propuštění mnoha vězňů zadržovaných po celé zemi.

Včerejší vystoupení Málikího a ostatních lídrů bylo výjimečným obrázkem jednoty na politické scéně. K dosažení shody pogratuloval iráckým politikům i americký prezident George W. Bush, který dohodu považuje za „závazek ke spolupráci prospěšný pro všechny Iráčany“. K politické dohodě tlačí irácké politiky hlavně Spojené státy, které mají v polovině září přehodnotit svou politiku v Iráku na základě zprávy o bezpečnostní situaci v zemi.

***

Nucený odchod členů strany Baas z veškerých funkcí vedl k celkové paralýze státní správy v Iráku

Autor: