Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Írán: Co Brit, to špion. I na jachtě

Česko

Íránci zadrželi ve svých vodách britskou jachtu, která měla namířeno na závody do Dubaje

TEHERÁN/PRAHA Už týden zadržuje Írán pětici Britů, kteří se svou plachetnicí vpluli do jeho teritoriálních vod. Závodní jachta byla na cestě z Bahrajnu do Dubaje. Britské ministerstvo zahraničí drželo celou věc několik dní pod pokličkou – v naději, že se incident vyřeší dřív, než by stihl pošramotit už tak nepříliš dobré vztahy obou zemí.

Včera však snahy Britů o diplomatické urovnání celé věci zhatil poradce íránského prezidenta Esfandíjár Rahím Mašáí, který vystoupil s ostrým prohlášením, v němž zadrženým pohrozil exemplárními tresty. „Pokud zjistíme, že měli zlé úmysly, pak přijmeme tvrdá a závažná opatření,“ řekl Mašáí íránské agentuře Fars.

Bezprostředně poté, co se informace o zatčení pětice Britů dostala na veřejnost, vzrostly ceny ropy o více než o dolar. Svět má zkrátka strach z každého incidentu, který by mohl vyostřit už tak napjatou situaci na Středním východě.

Věrolomní Britové Britská strana trvá od začátku na tom, že šlo o nešťastnou shodu okolností. Mladí jachtaři (nejstaršímu je jednatřicet let) nejsou žádní špioni, zdůraznil včera v rozhovoru pro televizi BBC ministr zahraničí David Miliband. „Jde o pět nevinných lidí. Jejich příběh nemá nic společného s politikou nebo s (íránským) programem na obohacování uranu,“ dodal.

Íránci mají proč Brity podezírat. Jsou to sotva dva roky, co ve svých vodách zadrželi loď s několika příslušníky britského vojenského námořnictva. Aféra se tehdy urovnala po necelých dvou týdnech a zadržení Britové byli propuštěni. V Íráncích však zesílila nedůvěra (nedůvěřují Britům od 50. let, kdy v zemi s notnou podporou Američanů realizovali vojenský převrat, který svrhl regulérně zvolenou vládu a předal moc do rukou šáha).

Pro íránského duchovního vůdce ajatolláha Aliho Chameneího jsou Britové „nejvěrolomnější nepřátelé“ země. Přesně tak tvrdá slova jim adresoval letos v létě v souvislosti s pouličními demonstracemi a protesty, které se v Teheránu uskutečnily po prezidentských volbách. Podle Chameneího je organizovali a podporovali Britové s Američany, kteří se tak chtěli zbavit prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Na rozdíl od dva roky starého incidentu, při němž Íránci zadrželi britské vojáky, je prý téměř jisté, že loď vplula do íránských vod. „Všechno nasvědčuje tomu, že je proud strhl do íránských vod,“ citovaly agentury mluvčího britského premiéra Gordona Browna.

Manažer dubajského jachtařského klubu Keith Mutch, který organizuje závod, jehož se pětice Britů měla zúčastnit, řekl, že všem účastníkům předem důrazně připomínali, aby se vyhnuli íránským vodám obloukem. „Bylo mi řečeno, i když nemohu potvrdit, jestli je to pravda, že jejich loď přišla o lodní šroub. Čekali jsme na ně, abychom jim pomohli,“ dodal Mutch.

Do celé věci se včera vložil i Bahrajn, odkud pětice Britů vyplula a orodoval u Íránců za jejich propuštění. Bahrajn ale pro Írán není rovnocenným partnerem – letos v únoru se o něm jeden z poradců Chameneího vyjádřil v tom smyslu, že patří pod Írán.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!