Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Írán o jaderné zbraně neusiluje, tvrdí Putin

Česko

Francouzský prezident se měl v Rusku sejít i s tamními obhájci lidských práv. Éra vřelých vztahů s odchodem Jacquesa Chiraka skončila.

MOSKVA/PRAHA Začátek návštěvy francouzského prezidenta v Rusku provázely úsměvy, přátelská atmosféra a optimistická prohlášení Nicolase Sarkozyho. Včera se ale ukázalo, že šéfa Kremlu se Sarkozymu příliš přesvědčit nepodařilo – v otázce Íránu se Vladimir Putin se Západem nadále rozchází.

„Nemáme informace o tom, že by se Írán pokoušel vyrobit jadernou zbraň. Vycházíme z toho, že takové plány nemá,“ řekl včera Putin na adresu Teheránu. Rusko tak pokračuje ve svém odporu vůči zpřísnění sankcí proti Íránu, které prosazují Spojené státy a vyslovila se pro něj i Francie.

Putin pouze připustil, že by íránský jaderný program měl být „otevřenější a transparentní“. Příští týden se ruský prezident chystá na summit zemí Kaspického moře, kde by tyto výtky mohl zopakovat i íránským představitelům. Paříž doufá, že by jeho cesta mohla přispět k řešení íránského problému: „Můžeme mít rozdílné analýzy, rozdílné analýzy o bombě, o tom, zda ji vyrobí a zda ji použijí. Ale nejdůležitější je ochota spolupracovat,“ řekl francouzský prezident.

Sarkozy, kterého v úterý přijal Putin na své „dače“ nedaleko Moskvy, byl po společné večeři a tříhodinovém jednání plný optimismu. „Mám dojem, že se naše pozice velice přiblížily,“ řekl novinářům a podobně si pochvaloval i Putinovu „otevřenost“ v otázce Kosova. Právě status této srbské provincie obývané převážně Albánci tvoří další sporný bod mezi Francií a Ruskem – zatímco Paříž by si přála její nezávislost, Moskva stojí na straně Bělehradu, svého dlouholetého spojence.

Hlavním cílem Sarkozyho cesty do Moskvy bylo přimět Putinův režim k tomu, aby hrál na mezinárodní scéně pozitivní roli a neblokoval snahy Západu: „Rusko musí řešení světových problémů usnadňovat, a ne komplikovat,“ citoval deník Le Monde prezidentova slova během nedávné návštěvy Bulharska.

Sarkozy se na rozdíl od svého předchůdce Jacquesa Chiraka nevyhýbá ani kritice stavu lidských práv v Rusku. Včera na téma demokracie přednášel studentům na Moskevské technické univerzitě a v plánu měl i setkání s ruskými obránci lidských práv z hnutí Memmorial, proslulého odhalováním zločinů ruských vojsk v Čečensku.

Francouzi chtějí Gazprom Nový šéf Elysejského paláce si ale zároveň nepřál s Putinem žádný ostrý střet – ve hře byly totiž i francouzské ekonomické zájmy a řada společných projektů. Sarkozy tak včera oznámil, že francouzské firmy mají zájem o podíl v plynařském koncernu Gazprom. V energetice usilují o prohloubení spolupráce obě země – Francie nyní pokrývá z Ruska jen 25 procent své spotřeby plynu. Další slibnou oblastí spolupráce je kosmonautika – Putin včera řekl, že jeho země pomůže Francii vysílat z její základny ve Francouzské Guyaně na oběžnou dráhu více komerčních satelitů.

Autor: