Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Íránská bomba? Prý za půl roku

Česko

HAMBURK Írán může mít do šesti měsíců jadernou bombu a může ji otestovat stejně, jako to učinila Severní Korea. S odvoláním na experty německé zahraniční rozvědky BND to včera na svých internetových stránkách napsal časopis Stern. Teherán podle těchto zdrojů v současnosti intenzivně pracuje na výrobě raketových nosičů, na čemž se prý podílejí i německé firmy.

„Když budou chtít, mohou jadernou bombu odpálit do půl roku,“ tvrdí podle časopisu specialisté Spolkové zpravodajské služby (BND). Předpokládají, že podobně jako Severní Korea provedou Íránci test v podzemí. Mluvčí BND ale hned včera v oficiální reakci věrohodnost tohoto odhadu zpochybnil. „Mluvíme o několika letech, ne o několika měsících,“ uvedl.

Podle Sternu má Írán v současnosti k dispozici kompletní technologii na obohacování uranu i dostatek centrifug na získávání uranu použitelného pro výrobu zbraní hromadného ničení. „Tomu by před pár lety ještě nikdo nevěřil,“ komentoval to prý jeden z expertů německé rozvědky.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) instalovali Íránci v jaderné elektrárně Natanz přes 7000 centrifug, z nichž funkčních bylo na počátku června 4920. Pomocí nich podle MAAE obohatili 1,3 tuny uranu, což je dostatek materiálu pro dvě bomby.

Íránu chybí podle BND už jen funkční nosiče. Tamní režim nyní intenzivně pracuje na raketách, které budou schopné dopravit jaderné hlavice i do Evropy. Komponenty i know-how pro jejich výrobu pořizují prý Íránci po celém Západě, včetně Německa.

Hlavním nákupčím je podle časopisu Stern jistý Saíd Mohammad Hosejnián. Tento zhruba padesátiletý muž cestuje pod různými pseudonymy a řídí více než stovku krycích firem, jejichž linky vedou do Teheránu. Podle BND je Hosejnián jedním z nejhledanějších mužů na světě.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...