Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Íránskou opozici rozložil strach

Česko

Jeden z neúspěšných kandidátů Mohsen Rezáí oficiálně stáhl svou stížnost proti výsledkům voleb.

TEHERÁN/PRAHA Zastrašovací taktika slaví v Íránu úspěch. Demonstrace proti výsledkům dva týdny starých voleb, v nichž vyhrál dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád, pomalu, ale jistě slábnou.

Íránci přitom nepřestávají věřit tomu, že byly výsledky voleb zfalšovány. Naopak. Jen je od dalších protestních akcí v čím dál větší míře odrazují brutální metody policie a islámské milice basídž. Bezpečnostní složky hlídkují na všech velkých křižovatkách a náměstích a rozhánějí lidi při sebemenších náznacích shromažďování - obušky, holemi, slzným plynem a nezřídka i střelbou.

„Projížděli jsme centrem města, když se najednou provoz zastavil a ozvaly se výkřiky Alláh akbar (Bůh je velký; rčení, které se stalo pokřikem demonstrantů, pozn. red.),“ líčila včera britským novinářům situaci ve městě nejmenovaná žena, která za volantem svého auta uvízla nedaleko náměstí Haft-e-Tir. „Lidé utíkali všemi směry a mezi auty kličkovaly motorky basídžů.“ Zatykač na Músávího?

Zatímco ještě v sobotu, týden od prvních protestních akcí, vyšlo do ulic Teheránu kolem tří tisíc lidí, v pondělí jich bylo už jen tisíc, a včera dokonce jen pár stovek. Aopět byli brutálně rozehnáni. Jestli to tak půjde dál, režim bude mít brzy situaci zase pevně v rukou.

„Tohle má k normálnímu životu daleko - po šesté večer se bojím vyjít na ulici,“ citovaly agentury osmatřicetiletou Atúsu. „Nepouštím raději svou dceru tolik ven. Nechci, aby viděla, jak všude obchází a hlídkuje policie.“

Z ulic takřka zmizela zelená -barva kandidáta reformistů Míra Hosejna Músávího, který stojí v čele opozice. Opozice ale neslábne jen na ulicích - včera „zmoudřel“ i jeden z Ahmadínežádových rivalů ve volbách Mohsen Rezáí a oficiálně stáhl svou stížnost proti výsledkům voleb. Přestože zásahy policie a basídžů v uplynulých dvou týdnech nepřežilo na dvacet lidí a další stovky demonstrantů se ocitly za mřížemi, podle expertů se režim dosud „držel zpátky“. Pravdou je, že může rozpoutat mnohem větší peklo. A začít může u Músávího. Třeba tak, že ho nechá zatknout (spekulace, že se k tomu schyluje, se Teheránem šíří od úterka).

Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí včera prohlásil, že za žádnou cenu „neustoupí síle ulice“ a že výsledky voleb zůstanou v platnosti. „Během nedávných incidentů týkajících se voleb jsem trval a nadále trvám na uplatňování zákonů. Ani systém, ani lidé ale neustoupí síle. Za žádnou cenu,“ řekl Chameneí. Režim tvrdí, že za protesty stojí Britové a Američané. A řada Íránců tomu i snadno uvěří (jak Britové, tak Američané se v minulosti do dění v zemi nemalou měrou a velmi nešťastně vměšovali). A úspěšně straší lidi tím, že jestli nepřestanou demonstrovat, stane se z Íránu druhý Afghánistán. „Jsem zklamaná a smutná. Nechci dál tolerovat současnou vládu, ale současně mám strach, že tu zavládne chaos,“ potvrdila Atúsa.

***

Studentku Nedu prý střelec zabil omylem Střelec, který v sobotu zabil mladou Íránku při jednom z opozičních protestů, si ji spletl se sestrou zlikvidovaného člena opoziční skupiny. Oznámila to íránská tisková agentura IRNA. Írán tak dává najevo, že smrt Nedy Agha-Soltanové, záběry jejíž smrti obletěly svět, vyšetřuje. Dívka se stala symbolem protestů. Šestadvacetiletou Nedu zasáhla jediná kulka. Způsobila jí ale smrtelné zranění a mladá žena zemřela na chodníku při sobotní demonstraci. Její skon zachytil někdo na mobilní telefon a záběry se rychle dostaly na internet. čtk

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!