Že jde ale o jednotu bez záruky, ukázala právě včerejší debata. Státům unie se podařilo udržet souhlas všech s mantinely pro vyjednávání s ostatními světovými bloky. I proto hlavní evropský vyjednavač, komisař Peter Mandelson, řekl, že se před odletem do Ženevy cítí „posílen“.
Irsko ale jedním dechem obvinilo zbytek klubu z „přílišných ústupků“ třetímu světu ve snižování cel a tarifů na dovoz potravin do unie. Irský ministr obchodu John McGuinness prohlásil, že použití veta země v Ženevě je „stále na stole“. Irové mají nejvíc na srdci své hovězí maso a nelíbí se jim redukce dovozních cel pro mimoevropské dodavatele průměrně o 40 %. Irské hovězí je ale jen jeden problém. S kritikou nabídky pro neevropské zemědělce přišla dříve Francie a ačkoliv se podle náměstka ministra obchodu Martina Tlapy včera chovala jako předsednická země – tedy smířlivě – aktuálně ji zastoupily Polsko se Španělskem.
Dohoda ve WTO o novém režimu obchodu s potravinami – a v jeho rámci hlavně s banány – je přitom klíčová: pokud k ní nedojde, zkrachuje uvolnění bariér také pro obchod s průmyslovým zbožím a se službami. Liberalizační balík v rámci nynějšího katarského kola jednání, jehož přínos ekonomice se odhaduje na téměř 900 miliard dolarů, by pak celý padl. Martin Tlapa včera odhadl šance dohody na 50:50.
O autorovi| (od stálé zpravodajky LN)