Komise chce prošetřit, zda takové jednání neznevýhodní ostatní vkladatele a investory v zemi.
Státní garance má být ve výši až 400 miliard dolarů (6,9 bilionu korun). Bankéři označují tento krok jako částečné znárodňování bankovního sektoru. Vládní záruka totiž dává těmto šesti bankám a jejich klientům výhodu oproti ostatním subjektům v zemi, protože se nemusí bát o ztrátu vkladů.
Dokonce se už objevily náznaky, že někteří klienti přesouvají své peníze právě do těchto šesti bank. Částečně chráněni mají být i vkladatelé bank ve Velké Británii a jiných zemích, kde mají pobočky.
Postup irské vlády znepokojil i britského ministerského předsedu Gordona Browna. „Rádi bychom, aby se irská vláda detailně podívala na to, zda opatření, která vyhlásila, jsou v souladu s evropským soutěžním právem,“ řekla Brownova kancelář.
Irská pomoc není jedinou, kterou se kancelář Neelie Kroesové rozhodla prošetřit. Pozornost upřela také na pomoc německé bance WestLB. Tu zachraňovala částkou pět miliard eur (123,3 miliardy korun) už v dubnu kvůli finanční krizi německá spolková republika Severní Porýní-Vestfálsko. EU tuto záchranu schválila. Teď ji ale znovu projedná komisařka Kroesová. I Evropská unie připustila, že své rozhodnutí z dubna ještě jednou posoudí. O následování irského modelu uvažuje i Francie. Bankéři se ale obávají, že pokud by k takové pomoci přistoupila, znamenalo by to pro ostatní evropské státy nutnost provést podobné kroky k ochraně jejich bank. Příznivci těchto opatření namítají, že to naopak zabrání případným runům na banky.
***
Co prošetří komisařka Kroesová
* plánuje prošetřit opatření Irska, že zaručí po dva roky vklady v šesti největších bankách v zemi * irská garance má být v hodnotě až 6,9 bilionu korun * prověří také dubnovou podporu německé banky WestLB, do které spolková země Severní Porýní-Vestfálsko „napumpovala“ 5 miliard eur