Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Irské NE otřáslo Evropou

Česko

KRIZE EU V referendu zamítlo 53,4 % Irů Lisabonskou smlouvu, kterou musí schválit všechny státy

BRUSEL/DUBLIN (od zpravodajky a spolupracovníka LN) Smlouva je mrtvá, ať žije smlouva. Tak se dá shrnout včerejší den D na starém kontinentu. Evropou nejprve otřáslo irské referendum o nové smlouvě unie, v němž ji Irové zamítli. Evropští politici na to ale reagovali slovy „jedeme dál“: ratifikace Lisabonské smlouvy má pokračovat. Irové řekli dokumentu NE jasnou většinou. Proti se vyslovilo 53,4 % voličů, pro hlasovalo 46,6 %. Irská vláda sázela na mladé voliče z měst, ti jí ale připravili pořádný šok: jen jeden z osmi volebních okrsků v Dublinu smlouvu přesvědčivě podpořil. Jinak vítězili odpůrci smlouvy. Irský premiér Brian Cowen přiznal porážku a prohlásil, že to „není dobrá zpráva pro Irsko ani dobrá zpráva pro Evropu“. Za hlavní důvod irského zamítnutí sami voliči nejčastěji udávali, že smlouvě nerozumí.

Brusel zůstal včera jako opařený. Přestože průzkumy před referendem ukazovaly na těsný souboj, drtivá většina evropských politiků věřila ve schválení textu, byť těsné. Po oznámení výsledků centrála unie ztichla. Na Lisabonskou smlouvu totiž musí kývnout všechny státy, aby mohla vstoupit v platnost, a 18 zemí z 27 už tak učinilo. Snaha udržet dokument při životě navzdory Irsku byla patrná. Lídři unie se vyhnuli prohlášením, že smlouva je „mrtvá“. Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker zašel jen tak daleko, že řekl, že nevstoupí v platnost 1. ledna. Šéf Evropské komise José Barroso prohlásil, že „smlouva je živá“.

Tón pak udal německo-francouzský motor. Kancléřka Angela Merkelová a prezident Nicolas Sarkozy apelovali na ostatní země, aby nezastavovaly ratifikaci a pokračovaly dál. „Bereme na vědomí výsledek irského referenda a litujeme toho,“ řekli ve společném prohlášení.

Pokračování na straně 3

Irské NE - Jak se Evropská unie vypořádá s prvním krachem Lisabonské smlouvy?

Dokončení ze strany 1

Ratifikace byla dokončena v 18 ze 27 zemí. „Doufáme proto, že ostatní státy v ní budou pokračovat,“ dodali. S výzvou „jet dál“ přišli i další lídři. Největší nervozitu způsobovali Britové a Češi. Politici a úředníci měli strach, aby právě dvě země považované za euroskeptické nevyhlásily konec. Londýn se ale postavil za pokračování ratifikace a smrt textu nedeklarovali ani Češi. „Důsledky negativního výsledku referenda i další postup musí prodiskutovat nadcházející Evropská rada,“ řekl premiér Mirek Topolánek.

Právě Evropská rada, tedy summit lídrů unie, na konci příštího týdne v Bruselu by měla dát návod, co dál. Strategie další ratifikace smlouvy se vykládá jako způsob, jak na konci roku dosáhnout skóre 26 ANO ku 1 NE textu. Jen v Irsku je nutné referendum. Politikům by to pak umožnilo hájit lisabonský text, za nímž většina velmi stojí, jako dostatečně legitimní. Hlavní otázkou by pak bylo, co s Irskem - zda úpravy či opakování referenda.

***

Lisabonská smlouva

* Je nástupkyní evropské ústavy, má se stát další ze základních smluv EU. Se svými 314 články, 37 protokoly a 65 deklaracemi v anglické verzi 287 stran právnického textu. Česká verze má i s předmluvami a zbylými články současné smlouvy 512 stran.

* Upravuje hlavně vnitřní chod unie. Zavádí jako princip většinové hlasování, veto nechává jen u několika oblastí - daní z příjmu či zahraniční politiky -a prohlubuje pravomoci Bruselu v trestněprávních věcech. Má zavést nové funkce - unijního ministra zahraničí a prvního evropského prezidenta.

Václav Klaus o irském referendu

„Projekt Lisabonské smlouvy rozhodnutím irských voličů skončil a v jeho ratifikaci již nelze pokračovat. V jedné jediné z 27 zemí EU proběhlo o Lisabonské smlouvě referendum. Jen v jedné jediné zemi EU umožnili politici občanům vyjádřit názor. Výsledek je snad pro všechny jasným sdělením. Je vítězstvím svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií.“

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, ONDŘEJ HOUSKA; Spoluautor je zpravodajem ČRO1 -Radiožurnál v Irsku

Autor: