Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

„... irské NE respektuji“

Česko

Evropa po irském NE – Premiér Topolánek není nadšen, ale...

Vzkaz premiéra Mirka Topolánka po včerejším jednání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym: Situace je nyní velmi vážná.

PRAHA Jaká vlastně bude budoucnost unie? To podle premiéra Mirka Topolánka není vůbec jasné. Ví se jen to, že příští rok smlouva ještě platit nebude.

„Jednali jsme o tom, jak dál po irském NE. Po irském referendu, které proběhlo tento víkend. Plně respektuji názor francouzského prezidenta, který ví snad víc než kdokoliv jiný, jak chutná ono NE v referendu. Sám je zažil při referendu o ústavní smlouvě,“ prohlásil na včerejším brífinku před Kramářovou vilou Topolánek.

„V tomto smyslu pojedeme na Evropskou radu připraveni hledat jakékoliv, byť i přechodné, opatření, které nedostane evropskou unii do krize. Situace je velmi vážná. Lisabonská smlouva nebude pravděpodobně od 1. 1. 2009 platit,“ dodal český premiér.

O dalším rozšiřování EU Předseda české vlády upozornil, že irské veto může oddálit rozšiřování unie o další země. „Jde o nemožnost přijetí Chorvatska bez změny smlouvy z Nice (pozměňující smlouva o EU – pozn. red.). Bude to znamenat velkou diskusi, která může překrýt evropskou agendu, jež se věnuje konkrétním problémům, jako je cena ropy, potravin, energetický balíček, migrace,“ prohlásil předseda vlády.

O demokracii v Evropské unii Lisabonská smlouva může ohrozit demokracii v EU, varoval také český premiér.

„Ti, kteří dnes mají pocit, že není diskuse, mohou volit nějaký autonomní vývoj – a to je hrozba samozřejmě pro demokracii Evropské unie a pro její další vývoj,“ řekl ministerský předseda.

„To znamená: pojedeme na Evropskou radu připraveni diskutovat o řešení, které to irské NE přineslo. Přičemž já to irské respektuji stejně jako to francouzské,“ dodal.

O českém předsednictví Na začátku českého předsednictví sice Lisabonská smlouva platit nebude, Česko se však vedoucí role v EU zhostí se ctí.

„Tady bych chtěl vyjádřit přesvědčení, že Česká republika bude schopna navázat na francouzské předsednictví v Evropské radě, že budeme schopni dostát zvýšené odpovědnosti, které na nás bude klást předsednictví během prvního pololetí 2009, právě z titulu nemožnosti platnosti lisabonské smlouvy,“ myslí si český premiér.

O pokračování ratifikace v ČR Topolánek také prohlásil, že čeští politici se ratifikací smlouvy nemusí zabývat. „U nás to je diskuse, jestli v případě irského NE je vůbec možné a legitimní v ratifikaci pokračovat. Naštěstí to nemusíme řešit, protože v současné době je ten proces u nás pozastaven rozhodováním Ústavního soudu,“ dodal předseda vlády.

O tom, jak z krize ven Podle Topolánka by si evropští politici měli nejdříve ujasnit, co vlastně chtějí. „Nemůžeme zjednodušovat situaci, do které jsme se dostali. Budeme hledat společně řešení. Z pohledu platnosti smlouvy je lhostejné, jestli ji neratifikuje jeden, dva nebo více států. Jde o to najít takové řešení, aby smlouvy ratifikovaly všechny státy, nebo úplně jiné řešení.“

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....