Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Nepotřebujeme ideologický text, odmítla skupina poslanců Istanbulskou úmluvu

Česko

  10:04
Ve Sněmovně se zformovala skupina poslanců, kteří odmítají Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách. „Máme s obsahem té Istanbulské úmluvy problém,“ řekl místopředseda Sněmovny za ODS Jan Skopeček. Spolu s ním vystoupilo proti úmluvě, kterou považují za ideologický text, dalších devět poslanců z ODS, ANO a KDU-ČSL.

Poslanci napříč spektrem při společném vyjádření odporu k Istanbulské úmluvě, kterou poslala do parlamentu k ratifikaci vláda foto: PROTEXT ČTK

„Vidíme tam celou řadu problematických bodů, jak z ideologického, tak i z věcného hlediska, z hlediska dopadů na naši společnost,“ řekl Skopeček.

„Všichni, kteří tady stojíme, rozhodně a jednoznačně odmítáme jakékoliv násilí na ženách a nejenom na ženách. Jsme přesvědčení, že násilí na ženách je třeba potírat, je třeba trestat. Je třeba pracovat na tom, aby ho bylo v naší společnosti co nejméně. Nicméně jsme přesvědčeni, že k tomu, abychom tak mohli činit, nepotřebujeme ideologický text Istanbulské úmluvy,“ řekl místopředseda Sněmovny. Zdůraznil, že český právní řád obsahuje dostatek nástrojů k tomu, aby násilí na ženách bylo potíráno. Diskutovat je možné o výši trestů a postihu.

Spolu s ním vystoupili veřejně proti Istanbulské úmluvě poslanci ANO Patrik Nacher a Eva Fialová, lidovecké poslankyně Nina Nováková, Romana Bělohlávková a Pavla Golasowská a čtyři Skopečkovi straničtí kolegové Jakub Janda, Vojtěch Munzar, Jan Bureš a Pavel Staněk.

Nacher řekl, že mu hlavně vadí nálepkování, že ten kdo je proti Istanbulské úmluvě, snad hájí násilí na ženách. „Pokud je potřeba novelizovat legislativa, tak to pojďme, prosím, udělat, ale k tomu nepotřebujeme vnější Istanbulskou úmluvu,“ řekl Nacher.

Problém vidí odpůrci v zavádění pojmu gender od právního systému České republiky

Skopeček označil za problematické zavádění pojmu gender do právního systému České republiky. „V tom je zakopaný pes,“ přitakal Nacher.

„My, kteří odmítáme ratifikaci Istanbulské úmluvy, zároveň odmítáme jakoukoliv formu násilí, ať se to děje na ženách, na mužích, na dětech nebo na seniorech,“ řekla poslankyně KDU-ČSL Nina Nováková.

K prevenci proti násilí musíme podle Novákové pochopit jeho kořeny. A rozhodně to podle ní není historicky dané soupeření mezi ženami a muži o moc, o kterém hovoří preambule Istanbulské úmluvy.

„Textace Istanbulské úmluvy může do budoucna přinést mnohem více problémů a způsobit problémy ve společnosti mnohem více než některé narovnání jiných práv,“ řekla poslankyně ANO Fialová, která zmínila, že podporuje možnost manželství osob stejného pohlaví, ale s Istanbulskou úmluvou má problém.

Vláda na úmluvu kývla v červnu, hlasovat se o ní ve Sněmovně bude až po letních prázdninách. „Boj proti násilí, proti potírání domácího násilí na dětech, na ženách, na seniorech je zásadní,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Úmluva odsuzuje domácí násilí i sexuální obtěžování

Úmluva odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Násilí vůči ženám dokument vnímá jako porušování lidských práv a diskriminaci.

Česko úmluvu podepsalo v roce 2016. Aby začala platit, musí ji ale ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Česko patří v Evropské unii k menšině zemí, které dokument dosud nepřijaly. Členské státy na začátku června odhlasovaly, že se sedmadvacítka k úmluvě připojí. Česká vláda před tím oznámila, že se Česká republika při tomto hlasování zdrží.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...