Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Itálie zažila mediální „den ticha“

Česko

Italští novináři včera protestovali bojkotem proti „náhubkovému zákonu“, který ohrožuje svobodu tisku.

ŘÍM Itálie byla včera téměř bez informací, nevycházejí noviny a nevysílá rozhlas a televize. Novináři stávkovali proti návrhu zákona omezujícího používání odposlechů a jejich uveřejňování v médiích ještě před soudním jednáním. Podle Národní federace tisku, který ke „dni ticha“ vyzval, jde o symbolické gesto, které má ukázat ticho, jež „náhubkový“ zákon předložený vládou premiéra Silvia Berlusconiho nastolí.

Od rána mlčely tiskové agentury a neaktualizovaly se internetové stránky deníků. Televize vysílaly jen předem natočené pořady. Na novinových stáncích byl k dostání jen deník Il Giornale, patřící Berlusconiho rodině. Jeho ředitel Vittorio Feltri k tomu vysvětlil, že ani on není s návrhem zákona spokojen, je ale chyba zbavovat se jediného způsobu, jakým se novináři mohou obracet na čtenáře.

Návrh zákona, který 10. června schválil Senát a který ještě musí odhlasovat Poslanecká sněmovna, stanoví až dva měsíce vězení a pokutu až 464 700 eur (přes 12 milionů korun) pro vydavatele novin a provozovatele audiovizuálních médií šířících odposlechy nebo jejich audio a videonahrávky po dobu soudního vyšetřování.

Berlusconi obhajuje zákon nutností respektovat soukromý život a právo na obhajobu, avšak levicová opozice a většina velkých médií v tom spatřuje pokus umlčet tisk a bránit šíření informací, jež jsou pro šéfa vlády nepříjemné.

Rumunsko, Maďarsko, Česko Itálie není jedinou zemí, kde se média obávají o svobodu projevu. Rumunsko připravuje novou obrannou strategii, která pokládá média vedle terorismu, korupce nebo organizovaného zločinu za bezpečnostní riziko pro stát. Podle této strategie mohou média pomocí řízených tiskových kampaní cíleně šířit falešné informace o činnosti státní správy a tím ohrozit rumunskou bezpečnost.

Mezinárodní tiskový institut (IPI) na konci června vyjádřil obavu z chystané maďarské mediální reformy. Místní veřejnoprávní média mají být spojena do jedné korporace, jejíž vedení by přímo jmenoval premiér.

Maďarská vláda chce takto zastřešit televizní společnost MTV, maďarský rozhlas MR, satelitní televizi Duna TV a tiskovou agenturu MTI. Ředitele korporace by jmenoval přímo premiér, stejně jako šéfa nového mediálního regulačního úřadu. Parlament, ve kterém má ústavní většinu Fidesz premiéra Viktora Orbána, by navíc jmenoval členy kontrolní rady.

Novináři v Česku musí od loňského dubna respektovat takzvaný náhubkový zákon, který zakazuje zveřejňování identity obětí některých trestných činů a citace z policejních odposlechů. Za jeho nedodržení hrozí pětileté vězení nebo až pětimilionová pokuta.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: