Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ivax zpětinásobí výrobu

Česko

Izraelci poslali miliardu korun na rozšíření svého opavského závodu

OPAVA Jednu z největších letošních zahraničních investic v České republice získala Opava. V areálu společnosti Ivax, někdejší Galeny, vyroste továrna na výrobu léků za více než miliardu korun.

Investorem je izraelská farmaceutická společnost Teva, pod niž Ivax spadá. Teva patří mezi dvacítku největších farmaceutických firem na světě, v nových prostorách hodlá dát práci až 350 lidem.

„Minulý týden jsme otevírali opravárenský závod velkých dopravních letadel v Mošnově, nyní se zrodil tento projekt. To jen dokazuje, že investiční boom, který v kraji zažíváme už druhým rokem, pokračuje,“ tvrdí náměstek hejtmana Pavel Drobil.

Podle generálního ředitele opavského Ivaxu Jiřího Urbance bude stavba nového závodu rozdělena na dvě etapy. První skončí v závěru roku 2009, druhá se završí pravděpodobně o tři roky později. V roce 2012 se opavský Ivax zařadí mezi největší výrobce léků v Evropě. Svou produkci zvýší až pětkrát. Vznikat tam budou stejně účinné kopie originálních značkových medikamentů, označované jako generické léky.

Pro stavbu poslouží parcela rezervovaná od šedesátých let Stavět se bude doslova uprostřed rozlehlého areálu opavského Ivaxu. Už od šedesátých let minulého století totiž existovaly plány na zastavění prázdného středu areálu. Nikdy k nim však nedošlo. Proto dnes mají investoři dost místa a nemusí hledat pro svou továrnu jiné pozemky.

Nový závod podle Jaroslava Lhoťana z firmy Ivax nebude mít žádný vliv na životní prostředí. Výroba léčiv neznamená další škodlivé emise, které nyní tolik sužují Moravskoslezský kraj. Budoucí pracovníky, kteří se přidají k nynější tisícovce lidí, chtějí manažeři Ivaxu hledat především v Opavě. Pro nezaměstnané registrované na opavském úřadu práce chtějí vytvořit nový rekvalifikační obor farmaceutický operátor.

„Jsem rád, že se do regionu dostává velká investice i mimo automobilový průmysl,“ komentoval záměry Izraelců ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Dodal, že firma dostane investiční pobídku formou slevy na dani. Stát už podle něho nedává takové výrazné podpory jako dříve, kdy dával pozemky za symbolické částky a další úlevy. „Je důležité, že i tak vstupují do republiky další významné investice,“ prohlásil.

Největší problém bude dopravit léky z továrny Politici ale také upozorňují na rizika, která stavba Opavě nese. Město totiž stále trápí špatná doprava. Staré a úzké silnice mezi Opavou a Ostravou už dávno přestaly kapacitně stačit. Pro nehody navíc bývají často neprůjezdné. Z Opavy přitom mají být distribuovány léky do celé Evropy i USA. Opavský primátor Zbyněk Stanjura připomíná, že nová čtyřproudová silnice by měla být hotová v roce 2010.

Výroba léků v Opavě má dlouholetou tradici. První zmínky o výrobě léků v opavské lékárně U bílého anděla existují již z roku 1685. V roce 1870 začal vyrábět léky ve velkém v té samé lékárně Gustav Hell. V roce 1883 přestala lékárna dávno stačit a Hell otevřel dvě nové továrny na léky, jednu ve Vídni a druhou v Opavě. Ta až do roku 1939 nesla název Hellco. V roce 1952 se už státní podnik přejmenovala na Galenu. V jejích laboratořích vznikl například také sirup, který dodnes slouží jako základ pro oblíbený nápoj Kofola, jenž se dnes vyrábí v Krnově. V roce 1994 se stal z Galeny dnešní Ivax, který v roce 2006 převzala společnost Teva. I ta má úctyhodnou historii. V Jeruzalémě byla založena již v roce 1901.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!