Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Jablonec zvedla přesná hlavička

Severočeši zvítězili poprvé pod trenérem Františkem Komňackým a odlepili se od sestupových příček

ZLÍN Homolova důrazná hlavička rozhodla. Fotbalisté Jablonce se těsným vítězstvím ve Zlíně odrazili ze sestupového pásma. Naopak Zlín po slibném rozjezdu do sezony prohloubil svoji krizi. Z posledních čtyř utkání získal jediný bod a má z nich skóre 1:10.

Posledních čtrnáct minut dohrávali hosté bez vyloučeného obránce Baranka, přesilovku ale domácí tým k vyrovnání nevyužil. Jablonec dosáhl prvního vítězství pod vedením nového trenéra Františka Komňackého, zároveň vyhrál poprvé v sezoně na půdě soupeře.

„Dali jsme sice brzy gól, Zlín byl ale lepší, pohyblivější a dynamičtější. Jen díky výbornému výkonu obrany a brankáře Špita jsme dovedli zápas k vítěznému konci,“ našel Komňacký přes příznivý výsledek několik negativ na výkonu svých svěřenců .

Ti aktivitou oplývali pouze v úvodní fázi střetnutí. Hned po pěti minutách korunovala jejich snahu vedoucí branka.

Baranek rozehrál trestný kop přesně na Homolu, jenž hlavičkou pod břevno překonal brankáře Kořínka, který zastoupil zraněného Baránka.

Inkasovaný gól zmařil na dlouhé minuty úsilí zlínských fotbalistů, kteří ztratili jistotu. „Nemohli jsme se celý poločas dostat do tempa,“ povzdychl si trenér Zlína Pavel Hoftych. Domácí nepřesně kombinovali, jen zřídka se dostali k zakončení. Jedinou slibnější šanci k vyrovnání si vypracovali v 18. minutě, kdy Vidličkův centr našel volného Baču a ten hlavičkoval nad branku.

Do útočení se Jablonec příliš nehrnul a zatáhl se do obranné ulity. Zlín se trápil, nedokázal přejít plynule do protiútoku a jeho snaha končila na nepřesnostech.

Domácí oživení přišlo po pauze

Zcela v jiném světle se představili domácí po změně stran. Ospalý fotbal vyměnili za aktivní hru.

Hned po přestávce se dostal do vyložené šance Bača, jenž hlavou přestřelil. Další naději Zlína na vyrovnání zmařil brankář Špit, který v 51. minutě na poslední chvíli vyrazil konečky prstů Zbožínkovu střelu před cestou do sítě.

Cestu k vítězství Jablonci zkomplikoval čtvrt hodiny před koncem kapitán Baranek, jenž byl po faulu uprostřed hřiště po druhé žluté kartě vyloučen.

Navzdory oslabení ale dohráli Severočeši zápas s přehledem. Soupeře už nepustili k vážnějšímu ohrožení své branky.

***

Tescoma Zlín 0 FK Jablonec 1

Branka: 5. Homola. Rozhodčí: Matějek - Slavík, Večeřa. ŽK: Vidlička, Penner -Baranek. ČK: 76. Baranek. Diváci: 2528. Poločas: 0:1. Zlín: Kořínek - Vidlička, Kroča, Zbožínek, Penner - Šmahaj, Zúbek, Opiela (26. Kraus), Zapletal (46. Vyskočil) - Malár (68. Žůrek), Bača. Jablonec: Špit - Baranek, Homola, Fukal, Krejčí - Flachbart, Vácha (58. Eliáš), Loučka, Rilke (72. Hamouz) - Klapka, Zelenka (79. Valenta). HODNOCENÍ LN ** **