Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jackson byl král nejen popu, ale i videa

Česko

Génius Michaela Jacksona se neomezoval jen na hudbu, tanec, choreografii a producentskou činnost.

Populární hudbu změnil i revolucí na poli videoklipů. Zlatou érou videoklipů se stala 80. léta. Na jejich počátku byla založena hudební televize MTV, která se na vysílání klipů specializovala. Mnohé z hvězd 80. let za svou tehdejší popularitu vděčí právě tomu, že svou hudbu doprovodily atraktivním vizuálním pojetím. Zpočátku však MTV spíše živořila, orientovala se hlavně na rock a videa umělců jiné barvy pleti než bílé vysílala jen velmi neochotně. To vše se změnilo v roce 1983, kdy stanice do rotace zařadila Jacksonův klip k písni Billie Jean a později i jeho další videa. Sledovanost vyletěla ke hvězdám, do vysílání se probojovali muzikanti jako Prince nebo Whitney Houston a ještě později MTV ovládly „černé“ žánry R&B a hip hop.

Jackson nejenže zbořil rasové bariéry, ale pomohl definovat videoklip jako umělecký výrazový prostředek. V době, kdy většina klipů prostě jen ukazovala vystupujícího interpreta, Jackson pojímá svá videa jako malé celovečerní filmy. V Billie Jean již zpěvák složil pod náporem psychopatických fanynek, osamělý Jackson prchá rozpadající se městskou čtvrtí před paparazzim. Beat It apeluje proti násilí mezi gangy a svou nápaditou masovou choreografií skládá poctu klasickému muzikálu West Side Story.

Skutečným milníkem se pak stal minifilm k hitu Thriller ze stejnojmenné desky. Jackson s režisérem Johnem Landisem ho pojali jako téměř čtvrthodinový opus se složitou trojitou vyprávěcí strukturou, v níž postavy ve snu sledují film a přecházejí mezi romantickým žánrem a hororem. Zpěvák se tu na rande mění ve vlkodlaka a v zombieho a tančí se zástupy nemrtvých. Thriller byl ve své době nejdražším a nejúspěšnějším videoklipem a téměř neexistuje seriózní anketa, jež by ho nepasovala na nejlepší video historie.

Rekordy lámal třeba i Jacksonův klip k písni Bad, který režíroval slavný Martin Scorsese. Nejpozději s videem k hitu Black or White se však objevily i kontroverze. Klip totiž končí sekvencí, v níž se zpěvák chytá za rozkrok, křičí a demoluje auta, což kontrastuje s vyzněním písně volající po toleranci.

Přesně načasovaný moonwalk Bez televize by se neobešel ani jeden z definujících momentů Jacksonovy kariéry. V záznamu ze slavnostního večera k pětadvaceti letům existence nahrávací značky Motown svět poprvé spatřil nepozemský taneční krok moonwalk, který zpěvák sice nevymyslel, ale rozhodně se stal jeho „tváří“. Okořenil jím předvedení Billie Jean a postaral se tak o zlatý hřeb celého večera. Ten se odehrál 25. 3. 1983, záznam televize NBC odvysílala o několik týdnů později 16. května. Do světa filmu se však Jackson oproti mnoha svým kolegům pouštěl jen zřídkakdy. V roce 1978 si po boku Diany Ross zahrál v černošském muzikálu The Wiz, založeném na Čaroději ze země Oz. Na natáčení se seznámil s producentem svých desek Quincym Jonesem. O deset let později si ze sebe dělal legraci v autobiografickém dokumentu Moonwalker a s Georgem Lucasem a Francisem Fordem Coppolou vytvořil efekty nabitý snímek Captain Eo, jenž se v Disneylandech promítal dvanáct let.

Jak ale ukazují záplavy videí, které stále čerpají z „jacksonovské“ choreografie, parodické klipy od Ala Yankovice a koneckonců i imitátorský výkon Pavla Lišky v Divokých včelách, mimo pódium a studio byl Jackson nezpochybnitelným králem právě ve světě videoklipů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...