Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor

Jágr a Rangers jsou vyřazeni

Jaromír Jágr možná odehrál poslední zápas v NHL. New York Rangers včera krátce před půlnocí středoevropského času podlehli na ledě Pittsburghu 2:3 v prodloužení a po prohře 1:4 na zápasy byli vyřazeni ve 2. kole play off.

NEW YORK Slovák Hossa z týmu Pittsburghu možná ukončil kariéru Jaromíra Jágra v zámořské NHL. Brankou ze 68. minuty totiž rozhodl o tom, že domácí porazili tým NY Rangers 3:2 v prodloužení a tímto vítězstvím newyorský celek vyřadili z bojů o Stanley Cup.

Rangers v tomto pátém utkání série nejprve stáhli dvoubrankový náskok Pittsburghu, v prodloužení ale inkasovali rozhodující gól. Jágr se tentokrát neprosadil. V Rangers mu však končí smlouva a spekuluje se o jeho možném odchodu do ruského Omsku.

Možná symbolicky se tak děje po prohře ve městě, kde slavný útočník v roce 1990 svou hvězdnou zámořskou kariéru začínal.

Ze hry je i Montreal

Zápas o přežití ve vyřazovacích bojích o Stanleyův pohár nevyšel ani hokejistům Montrealu. V pátém utkání druhého kola play off NHL podlehli doma Philadelphii 4:6, celou sérii prohráli 1:4 na zápasy a definitivně se jim rozplynula vidina účasti ve finále Východní konference. Canadiens přitom začali dobře a i díky gólu Tomáše Plekance vedli v polovině druhé třetiny 3:1. Pak však Flyers skóre bleskově otočili třemi góly během tří minut. Montrealu se ještě povedlo ve třetí třetině vyrovnat, tři minuty před koncem základní hrací doby však vyprodanou halu Centre Bell zmrazil rozhodujícím gólem Scottie Upshall. Výhru Letců pak pojistil při power-play trefou do prázdné branky Mike Knuble. Trenér Montrealu Guy Carbonneau neskrýval po zápase zklamání. Jeho tým v základní části ukořistil prvenství v tabulce Východní konference a všichni fanoušci doufali, že se mužstvo probojuje až do finále. Po úvodní výhře v sérii však prohrál čtyřikrát za sebou. „Soupeř dokázal využít maličkostí a nezbývá, než mu pogratulovat,“ prohlásil skleslý Carbonneau. S Montrealem skončil v play off poslední zástupce Kanady a zároveň i naděje, že bude po patnácti letech přerušena nadvláda týmů ze Spojených států. Posledním kanadským vítězem Stanley Cupu totiž zůstává právě Montreal, který uspěl v roce 1993. Navíc poprvé od roku 2003 nebude mít Kanada zastoupení ve finále. Philadelphia se probojovala do třetího kola play off pouhý rok poté, co skončila na posledním místě v základní části s rekordně nízkým ziskem 56 bodů.

San Jose se dál rve o zápis do historie

Mnohem lépe než Montreal si vedou hokejisté San Jose. Už podruhé zvládli odvrátit hrozbu vyřazení - porazili Dallas 3:2 v prodloužení a snížili stav série z 0:3 už na 2:3. Žraloci přitom prohrávali po dvou třetinách o dvě branky, v 47. minutě ale zavelel k obratu svým čtvrtým gólem v play off Milan Michálek. Pět minut po trefě českého útočníka vyrovnal Brian Campbell, vítězný gól pak vstřelil pouhých 65 sekund po začátku prodloužení Joe Pavelski. „Před třetí třetinou jsme si v kabině řekli, že necháme na ledě veškeré síly,“ řekl útočník Žraloků Jeremy Roenick, který připravil vyrovnávací gól pro Campbella.

Východní konference: Pittsburgh - NY Rangers 3:2 v prodl. Branky: 9. a 68. Hossa, 13. Malkin - 43. Korpikoski, 44. Dawes. Konečný stav série: 4:1. Montreal - Philadelphia 4:6. Branky: 5. PLEKANEC, 12. Kovaljov, 29. Higgins, 43. A. Kosticyn (PLEKANEC) - 11. a 36. Umberger, 35. M. Richards, 38. Hartnell, 57. Upshall, 60. Knuble. Třetiny: 2:1, 1:3, 1:2. Konečný stav série: 1:4. Západní konference: San Jose - Dallas 3:2 v prodl. Branky: 47. M. MICHÁLEK, 52. Campbell, 62. Pavelski - 27. Lehtinen, 40. Morrow. Diváci: 17 496. Třetiny: 0:0, 0:2, 2:0 - 1:0. Stav série: 2:3.