Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša

Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Jágr porazil Slováky a znovu okouzlil zámoří

VANCOUVER/PRAHA „Byl to Superhokej. Jaromír Jágr hrál jako v době své největší slávy. Ve třetí třetině jako by létal.“ Tak vyzdvihovaly americké servery včerejší hokejový česko-slovenský duel.

Slavný útočník při prvním vítězství české reprezentace na olympijském turnaji ukázal, že je i ve 38 letech hráčem, který dokáže zastínit mnohem mladší hvězdy.

„Cítil jsem se jako vojáci v Iráku,“ popsal Jágr, jak se rozkoukával na užším kluzišti, na kterém nestál od svého odchodu do Ruska před dvěma lety. Adaptace mu příliš času nezabrala. V závěru druhé třetiny nejdřív zvýšil na 2:1 a pak přihrál také na třetí gól. „To je prostě Jarda, ten má pořád něco. Brusle, třísla, záda. Už má při svých letech na stížnosti nárok. Musíme se o něj dobře starat,“ uvědomoval si trenér Vladimír Růžička, jak cenný klenot mu sedí v kabině.

Skóre se po Jágrových zářivých momentech zásluhou spolehlivě chytajícího brankáře Tomáše Vokouna do závěrečné sirény nezměnilo – zápas proto skončil českým vítězstvím 3:1. Kvůli hokeji v českých městech ustal obvyklý ranní ruch. Dopravní špička v Praze se posunula až na dobu po osmé hodině, kdy utkání skončilo. Někteří fanoušci si přivstali a vyrazili sledovat zápas do sportbarů.

Vysoké nasazení a vynikající Jágrova forma zaujaly i komentátory v zámoří. „Ukázalo se, proč by se tento turnaj mohl stát nejlepším v hokejové historii,“ chválily zápas New York Times. „Postavily se proti sobě dva vynikající týmy, většina hráčů předvedla skvělý výkon, ale všechny zastínil jeden hráč – Jaromír Jágr,“ zdůraznil Washington Post pro americké čtenáře jméno, které se jim ztratilo v poslední době z dohledu. Pětinásobný vítěz kanadského bodování NHL se jim nyní opět důrazně připomněl. Pravděpodobně ne naposledy. Další příležitost bude mít v noci na zítra, kdy se český tým utká s Lotyšskem.