Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak Baťu viděli komunisti

Česko

Že prý je lidí jako hnoje, zdravých, silných, poslušných. A také velký šéf rázně prohlašuje, že s komunisty nemá jeho podnik nic společného. Kdyby se mělo soudit jen podle těchto větiček, mohl by vzniknout dojem, že jde o příběh ze současnosti. Ale není. Filmová agitka podle románu T. Svatopluka Botostroj vznikla v ideologicky nejtužších padesátých letech a jejím hlavním úkolem bylo deklasovat „amorální“ osobnost i „vykořisťovatelské“ praktiky zlínského velkopodnikatele Tomáše Bati. Pod scénářem jsou vedle autora literární předlohy podepsaní Otakar Vávra a K. M. Walló (režie), ve snímku se objevují známé a později i renomované herecké tváře (v hlavních rolích Vítězslav Vejražka a Vilém Besser, v dalších třeba Ota Sklenčka, Marie Vášová, Rudolf Hrušínský, Otto Šimánek, Jarmila Kurandová...).

Nikdo si dnes nedělá iluze, že na filmech typu Botostroj lze nalézt aspoň něco dobrého a že by stály za sledování třeba ze studijních důvodů. Přesto tato hrubě budovatelská připomínka toho, že „i takoví jsme byli“ právě vyšla na DVD. V edici nazvané Filmy patří lidu ji ve spolupráci s Národním filmovým archivem a centrem Františka Rychtaříka vydaly a šíří Levné knihy (za cenu takřka lidovou 69 Kč). A společně míní v tomto projektu i pokračovat. Ve Zlíně diváci demolovali kino Jak Svatoplukův román v roce 1933, tak o dvacet let později i film provázely vesměs záporné reakce. „Prakticky okamžitě byly výtisky knihy zabavovány a autor Baťovou rodinou zažalován...,“ píše se v anotaci k DVD. „Pokroucenost reality, jež je knihou předkládána, dokládá i reakce zlínských filmových diváků, kteří začali na protest proti adaptaci demolovat kino. Přes silné prorežimní vyznění se snímek dočkal jen vlažného přijetí i československé kritiky, která mu již v tehdejších dobách vytýkala nepřesvědčivost a matnost hereckých výkonů.“ A to bylo co říct, vždyť byla polovina padesátých let a každá obžaloba „prohnilého kapitalismu“ byla téměř bezvýhradně vítána!

Trezor naruby?

Na webových stránkách www.filmypatri-lidu.cz se po celé léto odehrává anketa, v níž návštěvníci hlasují, který z dalších povedených titulů oné doby má v DVD řadě vyjít jako druhý po Botostroji. Ve hře jsou takové lahůdky jako Rudá záře nad Kladnem (v roce 1955 ji natočil Vladimír Vlček s Josefem Bekem, Vlastou Chramostovou či Jaroslavem Průchou) nebo Olověný chléb Jiřího Sequense (1953), v němž si v dětských rolích odbyli svůj filmový křest třináctiletá Jana Brejchová a patnáctiletý Hynek Bočan, nebo proslulá Anna proletářka (1952, režie Karel Steklý) s Marií Tomášovou a Josefem Bekem nebo třeba Karhanova parta (1951) Zdeňka Hofbauera s Františkem Smolíkem v hlavní roli... Zájemci hlasují a nejvíc šancí má prozatím Rudá záře nad Kladnem, film natočený podle románu druhého komunistického prezidenta Antonína Zápotockého. Podle prohlášení vydavatelů není záměrem projektu „propagovat komunismus, stalinismus nebo staré pořádky“. Autorům jde údajně o „celistvý pohled na naši historii na poli filmu“. Vydají prý tyto filmy v obavě, aby se neopakovala – jen s opačným akcentem – situace, kdy se díla dostávala do trezoru. „A jestliže existuje mnoho nepřátel takových filmů v televizním programu, myslíme si, že uvedení na DVD, čistě pro znalce a fandy historie, je vhodné řešení,“ prohlašují poněkud alibisticky.

Jistěže nikdo nemusí tyto filmy vyhledávat, a už vůbec ne kupovat. Jistěže je pošetilé taková „díla“ házet do stoupy a určitě není třeba se obávat, že by jejich ideologický nátisk mohl někoho ovlivnit. Hlášky, jako že „nás jsou statisíce“ a „Proč není v Sovětském svazu hladu a bídy? Protože tam vládnou dělníci a rolníci!“ nebo „Kdo zavinil bídu nezaměstnaných? Páni kapitalisté!“ dnes už doufejme nikoho neobloudí. Přesto pravý smysl vydávání takovýchto uměleckých paskvilů není tak docela zřejmý.

Možná jsou tyhle filmy už jen zábavnou panoptikální kuriozitou, dokladem uzavřené historické epizody. Jejich konzumace předpokládá u zájemců jistý druh masochismu, ale také – pro jistotu – mobilizaci zdravého rozumu.

Přesto tato hrubě budovatelská připomínka toho, že „i takoví jsme byli“ právě vyšla na DVD. V edici Filmy patří lidu ji vydaly a šíří Levné knihy

Budovatelský Botostroj na DVD Československý film z roku 1954 Režie: K. M. Walló Scénář: T. Svatopluk, Otakar Vávra, K. M. Walló Kamera: Julius Vegricht Hudba: Jan Kapr Hrají: Vítězslav Vejražka (foto nahoře), Vilém Besser (vlevo dole), Eva Kubešová, Zdeněk Řehoř, Oldřich Vykypěl, Petr Skála, Ota Sklenčka, Marie Vášová, Rudolf Hrušínský, Božena Böhmová, Jarmila Kurandová, Oldřich Lukeš a další. Vydavatel a distributor filmu na DVD: Levné knihy

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...