Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Jak doktoři pekli dort

Česko

JAK TO VIDÍ...

Pan Mirek si pro bolest ani nemohl sednout do křesla ordinace. Zůstal raději stát. Vysoký, štíhlý šedesátník, dokonale oblečený, v ruce ale místo obvyklého notebooku igelitku.

Na stůl z ní vysypal hromadu léků a spustil: „Ještě před půl rokem mi bylo docela dobře. Pak mne chytla záda. Bolest občas vystřelovala do levé kyčle. Prošel jsem nekonečnou řadou vyšetření. V hlavě z toho mám naprostý zmatek. Praktický lékař zjistil blokádu, nasadil ibalgin, k tomu dorsiflex na uvolnění svalů. Pro jistotu mne poslal na neurologii a revmatologii. Neurology jsem vystřídal dva a nebyli schopni se dohodnout ani mezi sebou. Jeden tvrdil, že mám polyneuropatii, prý zánět nervu. Přidal aescin proti otoku a vitamin B. Druhý zjistil na magnetické rezonanci zúžení páteřního kanálu, doporučil tablety DHC proti silné bolesti a jiný lék na uvolnění svalů – Myolastan. Revmatolog nechal dělat odběry a prohlásil, že trpím séronegativní artritidou – revmatismem, při kterém je nález v krvi v pořádku, ale bolí klouby – dal mi sulfasalazin. Výsledek magnetické rezonance jsem ukázal neurochirurgovi a ten chtěl hned operovat. Tak mne to vyděsilo, že jsem skoro přestal spát. Psychiatr zjistil depresi a nasadil citalopram. Připadám si jako v pohádce o pejskovi a kočičce, když pekli dort. Doktoři určitě chtějí, aby mi bylo dobře. Jenže každý přidá další syndrom a další léky. Pořádně nevím, co mi je, z léků mne bolí žaludek a sezení v práci mi dělá čím dál větší potíže,“ svěřoval se pan Mirek.

Doktor R. A. Deyo z univerzity ve Washingtonu zjišťoval, jak se lékaři různých odborností shodují v názorech na způsoby vyšetření a příčiny běžných bolestí zad. Výsledkem byl naprostý chaos.

Záda bolí podle toho, kolik si na ně naložíte Ukázalo se, že revmatologové dvakrát častěji než lékaři jiných specializací používají laboratorní testy k vyloučení revmatického procesu, neurochirurgové a ortopedi naopak dvakrát častěji využívají zobrazovací metody ve snaze odhalit výhřez meziobratlové plotny, neurologové třikrát častěji volí elektromyografické vyšetření k vyloučení poruchy vedení vzruchu postiženým nervem.

Stejné rozdíly jako při volbě vyšetřovacích metod jsou i v názorech na léčbu. Jestliže jsou zmatení pacienti, zmatení lékařů není o nic menší.

Objektivní vyšetření pana Mirka nic závažného neprokázalo. Fyzicky na tom byl celkem dobře. Před pár měsíci zvládal i třicet kilometrů na kole. Bolest zad vypovídala o tom, kolik si toho na ně naložil. Námahy, ale i starostí. Pracuje jako manažer velké banky, denně 12 hodin, pod tlakem krize. Neodpočine si ani o víkendech. Dovolenou neměl sedm let.

Mluvit o osobním životě se nejdřív zdráhal. Pak připustil, že jej „tíží vztah s manželkou, tchánem, dcerou... a to ještě není všechno“. Všimnul si, že ve stresu se záda zhoršují. Uklidnil jsem ho, že zatím nemusí ani na operaci, ani brát prášky. Záda volají po tom, aby si z nich „odložil“ – hodiny sezení u počítače, ale také starosti.

Souhlasil s neschopenkou, ochotně přijal i nabídku rehabilitace pohybem, masáží a vodoléčbou. Návrhem psychoterapie, „rehabilitace“ vztahu ke svým nejbližším i k sobě samotnému, už tak nadšený nebyl. „Asi na tom něco bude, ještě si to rozmyslím,“ utrousil na odchodu.

O autorovi| Jan Hnízdil, lékař

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...