Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak jsem se stal atentátníkem

Česko

POLEMIKA

Dvacátého září tohoto roku přinesl server Aktuálně.cz článek Sabiny Slonkové Chorvatská prokuratura zkoumá, zda Paroubek kryl zločin, který je postaven na spekulaci o mém údajném policejním vyšetřování chorvatskou policií z důvodu krytí atentátu. Podle informací mých právníků se samozřejmě jedná o nesmysl, chorvatská policie pouze stejně, jako tak musí činit v obdobných případech i policie česká, prověřuje podání Mira Matijeviče, který vede dlouholetý osobní spor s Petrem Bendou. Že se jedná jen o další snahu pana Matijeviče šířit pomluvy a že celá věc skončí odložením, je zřejmé i z dosud proběhnuvších soudních sporů v ČR, které skončily vždy v neprospěch pana Matijeviče.

Posledním rozsudkem ze dne 12. 7. 2010 pak Krajský soud v Ústí nad Labem zakázal Miru Matijevičovi zveřejňovat tato tvrzení, neboť konstatoval, že na základě provedených důkazů je zřejmé, že tato tvrzení Mira Matijeviče jsou nepravdivá a zasahují do soukromého i veřejného života pomlouvaných. Tento rozsudek již nabyl právní moci. Z veřejně přístupné databáze Policie ČR o hledaných osobách je navíc zřejmé, že pana Matijeviče hledá už i česká policie! (http://aplikace.policie.cz/patraniosoby/PersonDetail.aspx?person_id=10140715100409)

Jak důvěryhodný může být člověk, který byl soudem usvědčen jako lhář a který se vyhýbá spravedlnosti? Přes všechna tato fakta, kdy soud dospěl k závěru, že pan Matijevič lže a šíří pomluvy, média – naposledy Lidové noviny 24. září (Paroubkova kmotra Bendu stíhá chorvatská minulost) – tyto jeho lži nadále šíří a umožňují mu nejen porušovat české zákony, nerespektovat rozhodnutí soudu, ale také unikat před spravedlností. Otázkou také je, proč o těchto faktech – tedy o pravomocném rozhodnutí soudu, který označil informace pana Matijeviče za lživé a pomlouvačné, tak o skutečnosti, že je po panu Matijevičovi vyhlášeno pátrání – žádné z českých médií neinformovalo. Pokud tyto informace měli novináři k dispozici při psaní svých článků, a přesto je zamlčeli, aby zvýšili důvěryhodnost svých tvrzení (popřípadě aby se lži pana Matijeviče mohly dostat na titulní stránku, jako tomu bylo v případě Lidových novin), pak jednali hrubě neeticky a manipulativně. Pokud tyto informace k dispozici neměli a dali tak prostor k porušování rozhodnutí soudu ze strany člověka, po němž je vyhlášeno policejní pátrání, pak je to znakem jejich neprofesionality. V obou případech se však novináři podílejí na porušování zákona, čímž zásadním způsobem snižují důvěryhodnost své práce i médií, pro něž pracují.

Není to ale poprvé, kdy buď média jsou využívána zločinci, anebo média využívají zločince. Docházelo k tomu v minulosti vůči mojí osobě opakovaně, připomínám pomluvy Radovana Krejčíře vůči ČSSD z let 2005 a 2006, kdy hlavně MF Dnes tyto pomluvy šířila, aby se časem prokázala nesmyslnost všech obvinění. Pak nastoupil Tomáš Pitr a nakonec tzv. Kubiceho zpráva. Ve všech těchto případech sehrála média velmi smutnou roli a dodnes nevím, kdo byl zneužit a kdo zneužíval. Je to v podstatě jedno, ať již to bylo tak či jinak, ať již v tom hrála roli hloupost, senzacechtivost, politika, či dokonce peníze, vyplácené zločinci či politickou konkurencí novinářům, selhala – a případ s panem Matijevičem bohužel odhaluje, že stále selhávají – především česká média.

***

Jak důvěryhodný může být člověk, který byl soudem usvědčen jako lhář a který se vyhýbá spravedlnosti?

O autorovi| JIŘÍ PAROUBEK, poslanec za ČSSD

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!