Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jak, kde a za kolik zaregistrovat s. r. o.

Česko

VAŠE FIRMA

Nová rubrika LN je určena živnostníkům a drobným podnikatelům. Přinášíme vám rady odborníků z oblasti práva, financí, účetnictví a dotačních programů.

V dnešním díle právních rad pro podnikatele budeme pokračovat s návodem, jak založit s. r. o. Před zápisem společnosti s ručením omezeným je třeba nejprve splatit základní kapitál (ZK), a to na zvláštní účet, který se za tímto účelem dá otevřít u kterékoliv banky.

Základní kapitál je tvořen vklady společníků a s. r. o. ho vytváří povinně ve výši alespoň 200 000 Kč. Každý společník se přitom na ZK musí podílet vkladem ve výši nejméně 20 000 Kč.

Zakládá-li s. r. o. jediný subjekt, musí být základní kapitál před podáním návrhu na zápis společnosti do obchodního rejstříku (OR) splacen v plné výši určené zakladatelskou listinou. Když společnost zakládá více subjektů, zákon umožňuje zakladatelským dokumentem zvolit výši základního kapitálu, jež bude zapsána do obchodního rejstříku. Tuto výši mohou zakladatelé po zápisu do OR zcela splatit ve lhůtě dané zakladatelským dokumentem, nejpozději však do 5 let od založení. V takovém případě musí každý společník před podáním návrhu na prvozápis splatit částku odpovídající alespoň 30 procentům vkladu. Souhrn takto částečně splacených vkladů pak musí činit nejméně 100 000 Kč.

O splacení ZK vydá banka potvrzení, které je povinnou přílohou návrhu na prvozápis společnosti. Zápis rozsahu splacení vkladů do OR má zásadní význam - tento údaj vymezuje rozsah ručení společníků za závazky společnosti. Po zápisu do obchodního rejstříku je třeba bance, u níž byl základní kapitál splacen, předložit výpis z obchodního rejstříku. Pak dojde k uvolnění účtu se ZK a jeho změně na účet běžný. Prostředky na něm mohou být dále využity jakkoliv.

Živnostenské listy a koncese

Dále je třeba zajistit příslušné průkazy podnikatelského oprávnění, které u zvolené živnosti zákon vyžaduje. Těmito průkazy jsou nejčastěji živnostenské listy, dále jimi mohou být koncese. Výkon některých činností je však podroben speciální právní úpravě mimo rámec živnostenského zákona. Živnostenský list úřady vydávají na základě tzv. ohlášení živnosti (formulář je k dispozici na živnostenských úřadech), a to do 15 dnů ode dne řádného ohlášení. Ohlášení živnosti tzv. volné je třeba doložit zakladatelským dokumentem, podklady vymezenými níže a dokladem o úhradě správního poplatku ve výši 1000 Kč za každou ohlašovanou živnost. Provoz živnosti ohlašovací volné nově nemusí být garantován odpovědným zástupcem. Seznam oborů živností ohlašovacích volných je dán Nařízením vlády č. 140/2000 Sb. Ohlášení živností ohlašovacích vázaných a řemeslných pak musí být kromě uvedených dokumentů doloženo rovněž dokladem o příslušné odborné způsobilosti odpovědného zástupce stanovené prováděcími předpisy živnostenského zákona.

Vyžadují se též doklady o sídle a jednatelích

Zbývá ještě zajistit podklady prokazující právní důvod užívání nemovitosti, v níž je umístěno sídlo společnosti. Jde o výpis z katastru nemovitostí a nájemní smlouvu, přičemž tyto dva dokumenty je možné nahradit souhlasem pronajímatele s umístěním sídla v jeho nemovitosti. Podpisy na dokumentech nemusejí být úředně ověřeny. Nakonec si musíte obstarat potřebné podklady vztahující se k osobám jednatelů určených zakladatelským dokumentem. Osoba, jež má být do OR zapsána na pozici jednatele, musí předložit své prohlášení s podpisovým vzorem a výpis z evidence rejstříku trestů. U cizince je navíc třeba dodat potvrzení o bezúhonnosti vydané státem, jehož je jednatel státním občanem. Nově už není zapotřebí návrh na zápis jednatelecizince dokládat jeho povolením k pobytu v ČR. Návrh na zápis společnosti do OR podávají na speciálním formuláři dostupném na adrese www.justice. cz všichni jednatelé společnosti ke krajskému soudu podle sídla společnosti. Je nutno jej doložit již zmíněnými podklady a také dokladem o úhradě soudního poplatku ve výši 5000 Kč, nejčastěji kolkovými známkami této hodnoty.

O autorovi| JANA PANTŮČKOVÁ, Autorka působí v advokátní kanceláři Mgr. Robert Tschöpl; www.tschopl.cz

Autor: