Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Jak legálně vypouštět odpadní vody

Česko

Za dva týdny u nás končí všechna povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních vydaná před 1. lednem 2002. Co hrozí za nedovolené vypouštění a kde získat potřebné povolení?

* Co hrozí tomu, kdo nebude mít do konce tohoto roku povolení k vypouštění odpadních vod?

O prodloužení stávajícího, případně o povolení nové si museli požádat ti, kteří mají povolení vydané před 1. lednem 2002. Ti, kteří žádné povolení dosud nemají, jsou již nyní mimo zákon a měli by si zažádat o povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních co nejdříve. Za nedovolené vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních může Česká inspekce životního prostředí nebo obecní úřad obce s rozšířenou působností uložit pokutu až do výše 50 000 korun, pokud jde o vypouštění odpadních vod nepodnikajícími fyzickými osobami (paragraf 34 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích) nebo v rozpětí od 10 000 do 10 000 000 korun, pokud jde o vypouštění odpadních vod podnikajícími fyzickými osobami nebo právnickými osobami (paragraf 118 vodního zákona č. 254/2001 Sb.).

* Kdo potřebuje na vypouštění odpadních vod povolení?

Všichni majitelé nemovitostí (včetně rodinných a rekreačních domů), kteří vypouštějí odpadní vody do povrchových nebo podzemních vod.

* Kdo si bude muset vyřídit nové povolení?

Ti, kterým bylo povolení vydáno před 1. lednem 2002. Tato povolení totiž přestanou na konci tohoto roku platit. Majitelé takových povolení si mohli do 2. července 2007 u vodoprávního úřadu zažádat o jejich prodloužení, v případě, že se nezměnily podmínky, za kterých bylo předchozí povolení vydáno.

* Co mám dělat, pokud jsem do konce června nestihl zažádat o prodloužení povolení vypouštění odpadních vod?

Tím se vám situace zkomplikovala, protože místo žádosti o prodloužení stávajícího povolení si budete muset zažádat o povolení nové, které by mělo být vydáno (nabude právní moci) do konce roku 2007, protože k 1. lednu příštího roku vám platnost stávajícího povolení končí. Toto se vás netýká v případě, že vaše povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních bylo vydáno nebo nabylo právní moci po 1. lednu 2002. Na takovém povolení je uvedena doba, po kterou platí, obvykle bývá vydáno na dobu deseti let.

* Bude ministerstvo životního prostředí provádět nějaké plošné kontroly domácností?

Ministerstvo životního prostředí samo žádné kontroly neprovádí, kontrolní a sankční pravomoci má Česká inspekce životního prostředí nebo příslušný vodoprávní úřad. Žádné plošné kontroly se zřejmě nechystají, ale určitě není dobré věc podceňovat a o prodloužení či vyřízení povolení se nestarat.

* Jak taková kontrola vlastně může v praxi vypadat?

Kontrolu provádějí pověření pracovníci (obvykle na základě podnětu) přímo na místě. O provedené kontrole sepíšou protokol a na základě skutečných zjištění rozhodnou o dalším postupu: tedy projednání přestupku, uložení napomenutí a v krajním případě uložení pokuty.

* Co mi hrozí, pokud do konce roku o nové povolení sice zažádám, ale to nenabude k 31. prosinci letošního roku právní moci? Znamená to, že budu po Novém roce vypouštět odpadní vody neoprávněně, a bude mi tak hrozit pokuta?

V těchto případech by měli být kontrolní pracovníci benevolentnější, protože vědí, že vyřizování trvá poměrně dlouhou dobu s ohledem na zvýšené množství práce, která příslušným úřadům přibyla. Ovšem je dobré mít potvrzení, že jste žádost podali včas - tzn. žádost o prodloužení do 2. července 2007, případně žádost o povolení nové v rozumnou dobu, a ne až na konci letošního roku.

* Co bývá obvykle nejčastější problém, pro který není možné povolit vypouštění odpadních vod? A jak ho odstranit?

Ze zákona nelze povolit vypouštění odpadních vod do vod podzemních z jiných zdrojů než, jsou rodinné domy a stavby pro individuální rekreaci. Z jiných objektů lze tedy povolit vypouštění odpadních vod pouze do vod povrchových. Vydání povolení obecně záleží na konkrétních podmínkách v místě vypouštění, a mimo jiné i na vyjádření hydrogeologa v případě vypouštění odpadních vod do vod podzemních. Nelze-li povolit vypouštění odpadních vod do vod podzemních, je třeba zajistit zneškodňování odpadních vod jiným způsobem: například vypouštěním do nejbližšího vodního toku, napojením nemovitosti na kanalizaci či zřízením nepropustné žumpy s pravidelným vyvážením.

***

Kde žádat o povolení? O prodloužení povolení stejně jako o nová povolení se žádá na vodoprávním úřadě, kterým je zpravidla odbor životního prostředí obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Seznam obcí s rozšířenou působností najdete na internetové adrese www.zanikpovoleni.cz. Na prodloužení není právní nárok, úřad ho udělí v případě, že se nezměnily podmínky, za nichž bylo uděleno. Pokud úřad povolení neprodlouží, musíte si zažádat o nové povolení.

Měli byste vědět... Jaký je rozdíl mezi septikem a žumpou? *Žumpa je bezodtoková jímka a není na ni třeba povolení k vypouštění odpadních vod. * Septik je odtokový, většinou vícekomorový a je nutné, aby byl doplněn biologickým čištěním (např. zemním filtrem). *Žumpu i septik je nutné pravidelně vyvážet. V případě žumpy se vyváží celý její obsah. Ze septiku se vyvážejí pouze usazeniny, které zbudou po odtoku odpadní vody. Jaký je rozdíl mezi kanalizací a trativodem? Trativod je např. potrubí z drenážních trubek - pomocí něj dochází k zasakování do půdy. Do trativodu se nesmějí vypouštět nečištěné odpadní vody. Kanalizace je vodotěsné potrubí, které ve většině případů svádí nečištěné odpadní vody na čistírnu odpadních vod, případně odvádí vyčištěné odpadní vody do vodního toku. Co je to odpadní voda? Voda, která byla použita v obytných, průmyslových, zemědělských, zdravotnických nebo jiných stavbách, dále voda použitá v zařízeních nebo dopravních prostředcích, která má změněnou jakost (tzn. složení nebo teplotu). Může to být i jiná voda odtékající z výše uvedených staveb nebo zařízení či dopravních prostředků, pokud může ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod. Jde např. o vodu z WC, myčky, pračky apod. Kde hledat vodoprávní úřad? Jde o část obecního (případně městského nebo krajského) úřadu, přičemž většinou jde o odbor životního prostředí, který má na starosti vodní hospodářství. Podle druhu a způsobu užívání povrchových nebo podzemních vod jsou v prvním stupni příslušné k rozhodování obecní/městské, nebo krajské úřady. Orientační náklady na pořízení: *žumpy 15 000 až 50 000 Kč vyvážení jednou měsíčně: 800 až 1500 Kč (často i víc) * septiku 20 000 až 65 000 Kč vyvážení jednou ročně: okolo 1000 Kč * domovní čistírny odpadních vod 45 až 60 tisíc Kč

Zdroj: ministerstvo životního prostředí

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...