Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak Losna vyhrál a Mokrý uspával sál

Česko

PRAHA Valná hromada se začíná protahovat, delegátům už hlady kručí v břiše, ale napětí ve vzduchu tentokrát cítit není. Ani trochu.

„Tak co, Losna, nebo Mažňák?“ mrkají na sebe spiklenecky delegáti o přestávce na toaletách. „Myslím, že je to jasný, ne?“ culí se funkcionář u sousedního pisoáru.

O vítězství Losny, tedy Ivana Haška nebylo pochyb už od rána. První signál přišel hned v úvodu, kdy si delegáti za předsedajícího jednání zvolili Petra Fouska, který patří do Haškova tábora.

Bývalý generální sekretář, kterého ze svazu vyhnalo současné vedení, řídil jeho derniéru. Byl to výmluvný důkaz, že se ve fotbale schyluje ke změně. Ale ne jediný.

Před polednem se k řečnickému pultíku postavil odcházející předseda Pavel Mokrý a začal bilancovat. „Mediální obraz fotbalu byl horší než skutečnost,“ vymlouval se.

Jenže pozornost mu věnoval jen málokdo. Zpočátku zhruba třetina delegátů, po půl hodině, kdy uspávací řeč končila, už skoro nikdo.

Zaplněný sál Národního domu na Smíchově tvořila zvláštní směska funkcionářů, která se může sejít jen jednou za dva roky. Na jedné straně bossové prvoligových klubů, na druhé „strejdové“ z okresů.

U stolu číslo 59, kde seděl Hašek, bylo mezitím rušno. Favorit voleb jako budoucí král přijímal delegace a udílel pokyny. Tu dorazil šéf Slavie Petr Doležal, za chvíli zase „zhrzený“ Jiří Kubíček.

Jen o čtyři židle dál seděl Luděk Vinš. Sám, stranou zájmu. I během jeho projevu na něm byla znát nervozita. Z Haška naopak sebedůvěra sálala. „Mluví k vám Ivan Hašek, chlapík z Nymburka, který miluje fotbal,“ hřměl jeho hlas sálem.

Pět minut před třetí hodinou bylo hotovo. Když předseda volební komise oznámil, že Vinš v moravské komoře získal jen sedm hlasů, nikdo už nečekal na zbylá čísla a v sále se spustil bouřlivý aplaus.

Do konce valné hromady v té chvíli zbývalo ještě sedm hodin, ale Hašek už mohl být v klidu. Svou bitvu právě vyhrál.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...