Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Jak Maďaři zase zachránili Slovensko

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Slovensko může být rádo za to, že ty své Maďary má. A nejen proto, že z jinak národního státu dělají přece jen stát několika národů a jsou pro Slovensko mostem k Maďarsku. K zemi, která má pro Slovensko a Slováky stejnou, ne-li větší důležitost než Česko.

V posledních dvaceti letech se ani v jednom z klíčových okamžiků slovenské politiky nestalo, aby slovenští Maďaři selhali. Začalo to už na počátku devadesátých let, kdy to byli slovenští Maďaři, kteří usilovali o udržení československé federace. Dokonce více než mnozí čeští politici. Na rozdíl od velké části Slováků si dokázali spočítat, co čeká nejen je, ale i Slovensko v případě, že mu bude vládnout Vladimír Mečiar.

Slovenští Maďaři také věděli, co je jejich povinností v roce 1998. Bez nich by nemohla vzniknout vláda demokratické koalice, která přes další vítězství Mečiara ve volbách odstavila autoritativního premiéra od moci.

V rámci obou kabinetů Mikuláše Dzurindy, které pak na Slovensku v dalších osmi letech vládly, to byla Strana maďarské koalice, která se stala pilířem stability a navíc vždy podpořila zásadní reformní kroky. Vidět to bylo i ve „zlaté éře Slovenska“ po roce 2002, kdy se druhá Dzurindova vláda odhodlala k nejrozsáhlejším reformám ve střední Evropě.

Strana maďarské koalice, ačkoliv je díky struktuře maďarského obyvatelstva na Slovensku v podstatě stranou venkova a zemědělců, šla proti zájmům svých voličů. Pokud byla některá část obyvatel Slovenska na reformě bita, pak to byly právě vesničané a chudší vrstvy, mezi něž alespoň část slovenských Maďarů patří. A i když mezi voliče Strany maďarské koalice (SMK) patří i část Romů, nebyla SMK ani proti tvrdé sociální reformě, která postihla nejtíživěji právě Romy.

Když přišla krize s tiskovým zákonem, postavila se SMK na obranu novinářů. Na barikádách odporu proti tiskovému zákonu vytrvali slovenští Maďaři až do poslední chvíle. Když však byl boj prohrán, zaveleli na ústup. Na rozdíl od porážkou uraženého zbytku opozice si uvědomili, že schválení Lisabonské smlouvy je důležitější než už prohraný boj o neschválení tiskového zákona.

Navíc maďarské menšinové noviny na Slovensku zákon neohrozí. To by se Robert Fico musel nejdříve naučit maďarsky.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...