Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Jak mluvit u ukrajinského soudu? Rusky

Česko

KYJEV/PRAHA Řada ukrajinských soudců si může oddechnout. Nemusí už skrývat, že nedokážou vést proces v „rodné“ ukrajinštině, kterou neovládají tak dobře jako „cizí“ ruštinu. Podle nového zákona se totiž v ukrajinských soudních síních bude moci mluvit rusky i oficiálně. Příslušný zákon, který již prošel ukrajinským parlamentem, teď podepsal i prezident Viktor Janukovyč. Opozice se s tím ale nehodlá smířit a její vůdkyně, bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, dokonce pohrozila, že zákon nechá přezkoumat ústavním soudem. Vadí jí hlavně to, že soudci, obžalovaní, advokáti i svědci mohou nyní během procesů hovořit jak rusky, tak ukrajinsky.

Ruština se tak alespoň v soudních síních stává na Ukrajině druhým oficiálním jazykem. Pravda, praxe se příliš měnit nebude. Řada soudců a advokátů totiž ukrajinsky neumí tak, aby v této „rodné“ řeči mohli vést proces. A tak se i bez zákona hovořilo u ukrajinských soudů častěji rusky než ukrajinsky.

Zastánci zákona ale argumentují tím, že jedině tak je zajištěno právo občanů na to, aby před soudy mohli bez tlumočníků hovořit rodným jazykem nebo jazykem, který ovládají nejlépe.

Ruštině totiž dávají v úředním styku přednost nejen etničtí Rusové žijící na Ukrajině, ale i řada „skutečných“ Ukrajinců. Tito lidé pokládali zákon, podle kterého se od roku 2005 smělo hovořit v soudních síních výhradně ukrajinsky, za velké omezení svých práv a svobod. Často se tak občané Ukrajiny ve své vlastní zemi při soudním řízení neobešli bez tlumočníka.

Sbližování nejen přes jazyk Soudní reformu ocenili i v Moskvě, kde ji pokládají za důkaz „rozumné“ politiky nového prezidenta Janukovyče, často označovaného za proruského – na rozdíl od jeho předchůdce Viktora Juščenka.

Sbližování ještě nedávno rozkmotřených států bylo včera potvrzeno i v oblasti náboženské a duchovní. Na monstrózní oslavy Dne křtu Rusi přijel do Kyjeva ruský patriarcha Kirill a dával najevo, že se zde cítí jako doma. Ostatně velká část pravoslavných věřících je stále věrná moskevskému patriarchátu,

Letos se Den křtu Rusi oficiálně slaví jak v Rusku, tak na Ukrajině. Byť se to nelíbí opozici, která v tom vidí další příklad „poklonkování“ Moskvě, ani zástupcům náboženských menšin, kteří zase odmítají dominanci pravoslaví.

***

UKRAJINA A RUŠTINA

* Ze zhruba 46 milionů obyvatel Ukrajiny je přibližně osm milionů etnických Rusů.

* Ruštinu ale za svůj rodný jazyk pokládá až 15 milionů Ukrajinců.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN