Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Jak na rowdies? Anglie jde příkladem

Česko

PRAHA Do boje s neurvalými fotbalovými fanoušky se celé Spojené království Velké Británie a Severního Irska pustilo po tragickém utkání v Bruselu.

Tehdy - 29. května 1985 - při finále PMEZ mezi Liverpoolem a Juventusem v bitce mezi anglickými rowdies a italskými tifosi zemřelo 39 lidí. Stovky dalších skončily v nemocnicích. Finále se přesto hrálo a Juventus díky Platiniho penaltě vyhrál.

Vedení anglických klubů si však uvědomilo, že řádění fanoušků na stadionech nejde dál snášet. Ve spolupráci s policií zavedly všechny týmy radikální bezpečností opatření. Probudili se i politici a přijali takové zákony, které na případné výtržníky pamatují tvrdými tresty.

Vzhledem k tomu, že fotbal je v Anglii nejpopulárnějším sportem a utkání jsou většinou beznadějně vyprodána, právo koupit si permanentku se dědí z generace na generaci. Pokud policie chytí nějakého výtržníka, o tuto výsadu přijde. A už ji nikdy nezíská zpět.

Přísná opatření zapříčinila, že na anglických stadionech nejsou při zápasech potřeba policisté na stadionech ani ploty oddělující diváky a hráče. Stačí stewardi, kteří dohlížejí na svěřený úsek. Pokud někdo provokuje, bezpečnostní služba ho vyvede a na stadion se už nedostane. Čeští policisté zabývající se diváckým násilím tvrdí, že přístup vedení českých klubů začíná kopírovat Angličany. Odhadují, že do deseti let Česko Velkou Británii dožene.

Autor: