Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Jak na věc: přes děti

Česko

S narozením dítěte pro muže rozhodně nekončí dobývání ženských srdcí. Naopak. Alespoň ve světě filmu se roztomilé miminko stává pro svůdníky mocnou zbraní...

Willovi je osmatřicet, žije životem dobře zaopatřeného londýnského playboye s neodolatelnou tváří Hugha Granta a nikam nepospíchá. O známosti rozhodně nemá nouzi, ale možná právě proto chce zkusit něco jiného než balit holky po barech. Když zjistí, že svobodné matky jsou pro něj loviště stejně neznámé jako lákavé, vymyslí si malého syna Neda a vyrazí na zteč na schůzi Sdružení osamělých rodičů...

Britská komedie s v češtině velmi instruktážním názvem Jak na věc obrací na hlavu pravidlo, které ve filmu zatím platilo poměrně spolehlivě: malé dítě na krku se pro muže vyhlížejícího milostné avantýry stává když ne závorou přes cestu, tak aspoň brzdou.

Česká kinematografie příklady nešetří, a to nejen v sociálních dramatech, jako byla vynikající Smyczkova Krajina s nábytkem, kde letní láska utne nadějnému konzervatoristovi nejen romantické rozlety, ale i kariéru. V hořké komedii Žena pro tři muže, kde je sháňka po manželce, švagrové a náhradní matce v jednom, představuje nejmenší z „mužů“, pětiletý Martin, při hledání spíše komplikaci. A i tak zkušenému proutníkovi, jako je Zdeněk Svěrák, se v Koljovi stal malý chlapec v záletech více překážkou než pomocníkem.

Akční hrdinové ve školce Rodinné vyznění takových filmů i jejich komerční úspěch není zdaleka jen česká specialita. Jedním z největších filmových hitů ve Francii 80. let se stala komedie Tři muži a nemluvně o trojici svobodných mládenců, jimž náhlý přírůstek do společné domácnosti v podobě nemluvněte pořádně zamává životními prioritami: najednou je pro každého z nich nejdůležitější být tím nejlepším otcem široko daleko, i když své předchozí životy zcela přestávají zvládat. Úctyhodné tržby a nominace na Oscara nezadržitelně vedly k neméně úspěšné americké předělávce s Tomem Selleckem v jedné z hlavních rolí.

Hollywoodská studia s dětmi sice zkoušejí psí kusy, ale když už je dají do rukou dospělým chlapům, většinou z toho kouká happyend pro všechny kasty diváků. Někdejší akční hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Vin Diesel zvolily komedie s vysokým počtem postav hluboko pod čárou puberty jako cestu, jak se prostřílet k „rodinnějšímu“ publiku: vzpomeňme na Policajta ze školky, respektive na Ochránce. A i tak pro mládež nevhodný film jako Santa je úchyl!, v němž se alkoholický děvkař v podání Billyho Boba Thorntona sobecky nasídlí do domu školního otloukánka, končí domáckou idylou.

Žánrem, v němž mužové dobývají ženy svého srdce za více či méně aktivní asistence capartů nejčastěji, jsou však bezesporu romantické komedie. Zde existují v zásadě tři možnosti. Ukázat milované, že děti nade všechno zbožňuju a umím to s nimi - i když dokážou být zákeřnými spratky jako třeba v nedávné taškařici Miluji tě k sežrání. Přiblížit se jejímu srdci prostřednictvím sympatií jejího dítěte, případně jej skamarádit s vlastním potomkem (Láska nebeská). A nebo slepě hořekovat nad osudem, který mě nechal samotného se synkem nebo dcerkou, nevidět náznaky dobré kamarádky, že by stála o víc, a ve finále v ní konečně najít tu jedinou pravou lásku (Táta na plný úvazek).

Londýnský playboy Will není jediný, kdo „šel na věc“ přes děti. Například v epizodě Alergická reakce seriálu Přátelé si Chandler a Joey půjčí Rossova malého synka, aby s ním dělali dojem na krasavice. Jenže ty je považují za párek homosexuálů a malý Ben nakonec zůstane odložený v autobuse.

A Will sám? Experiment s vymyšlenými potomky ho v době, kdy by se normální chlap pomalu připravoval čelit krizi středního věku, konečně přiměje dospět. Jako by se tu všechny ty filmy shodovaly na jediném: kdo si chce prostřednictvím dětí prodloužit bezstarostné mládí, ten zmoudří rychleji, než by se byl nadál.

***

Otcovství a peníze

Po daňové reformě došlo začátkem tohoto roku k několika zásadním změnám, které mají dopad na daňovou úlevu i vyplácenou sociální podporu. Podíváme se postupně na obě oblasti státní politiky podpory rodinám.

DAŇOVÉ VÝHODY pro tatínky Hlavní podpora rodin v oblasti daní je soustředěna do sféry takzvaných slev na dani. Ty se odečítají od standardně stanovené daně z příjmů. Otcové mohou uplatnit jednak slevy na děti, jednak slevu na manželku, pokud je doma a nemá vlastní příjmy.

Roční slevy jsou v následující výši: Sleva na manželku bez příjmů 24 840 Kč Sleva na manželku bez příjmů ZTP/P 49 680 Kč Sleva na dítě 10 680 Kč Sleva na dítě ZTP/P 21 360 Kč Logicky platí zásada, že slevu na každé dítě smí uplatňovat pouze jeden z rodičů. Vzhledem k tomu, že se sleva odečítá až od konečné výše daně, nezáleží na tom, jestli je to manžel s vyšším, nebo nižším příjmem.

STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORA rodinám V rámci systému státní podpory je mimo jiné poskytován přídavek na dítě, rodičovský příspěvek a sociální příplatek. RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK čerpá ten z rodičů, který po celý kalendářní měsíc osobně pečuje o nejmladší dítě v rodině, a tedy to může být matka, ale i otec. Po reformě má rodič na výběr mezi třemi variantami: 2letou: ve zvýšené výměře 11 400 Kč do 24 měsíců věku dítěte. O tuto variantu však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den. 3letou: v základní výměře 7600 Kč do 36 měsíců věku dítěte. 4letou: v základní výměře 7600 Kč do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře 3800 Kč do 48 měsíců věku dítěte.

Na PŘÍDAVEK NA DÍTĚ mají nárok rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima. Životní minimum se počítá podle počtu osob, například měsíční minimum pro rodinu se dvěma dětmi ve věku 8 a 16 let je 9690 Kč, a rodina má tedy nárok na přídavek, je-li její příjem nižší než 23 256 Kč. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku dítěte. Jeho měsíční výše je 500 Kč (do 6 let), 610 Kč (6-15 let), 700 Kč (15-26 let)

Otcovství a zákoník práce

Zákoník práce platný od roku 2007 na otce myslí. Podle předsedy Unie otců jsou teoreticky zákony stejné jak pro matky, tak i pro otce. Praxe je ale trochu jiná. Na co mají otcové právo: * Zákoník práce zaměstnavateli ukládá povinnost omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu jeho dočasné pracovní neschopnosti a to během rodičovské dovolené. Dále i po dobu ošetřování nebo péče o dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti (péči a ošetřování přesněji definuje § 115 občanského zákoníku a zákon nemocenském pojištění) nebo i z důvodu, kdy se fyzická osoba, která o dítě jinak pečuje, podrobila vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, které nebylo možno zabezpečit mimo pracovní dobu zaměstnance, a proto nemůže o dítě pečovat.

RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ * K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci na jeho žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se otci poskytuje od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádá, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

* Mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně.

* Právo na rodičovskou dovolenou má též zaměstnanec, který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých webových stránkách uveřejnilo další práva: * Při narození dítěte se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu takto poskytne manželovi nebo druhovi na nezbytně nutnou dobu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět a dále bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).

* Otcové mají právo i na doprovod rodinného příslušníka do zdravotnického (s možností náhrady mzdy) nebo školského poradenského zařízení (bez možnosti náhrady mzdy) a to po dobu nezbytně nutnou, nejvýše však jeden den.

Bez žen. A bez dětí

Dříve oblíbený filmový stereotyp? Dítě je pro dospělého muže zkázou. Například v oblíbené veselohře S tebou mě baví svět se pánská jízda tří otců změní ve školku v přírodě. Filmoví tvůrci nyní sledují opačný trend.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!